✿♥✿آنچه تازه مادران بايد بدانند✿♥✿
✿♥✿آنچه تازه مادران بايد بدانند✿♥✿
دانستنی های مادرانه 
قالب وبلاگ
آخرين مطالب

 

 
 
 
نوزاد به چشمانتان خیره شده و جالب اینکه این کار را به دفعات انجام می‌دهد. در واقع نوزاد علاقه زیادی به خیره شدن به چهره‌ها دارد و صد البته چهره شما به عنوان مادر یا پدر نوزاد بیش از هر چهره دیگری برایش جذاب است.
 
 
 
نی‌نی سایت: نوزاد به چشمانتان خیره شده و جالب اینکه این کار را به دفعات انجام می‌دهد. در واقع نوزاد علاقه زیادی به خیره شدن به چهره‌ها دارد و صد البته چهره شما به عنوان مادر یا پدر نوزاد بیش از هر چهره دیگری برایش جذاب است. اما یادتان باشد همین نگاه به ظاهر تنها زیبا و جذاب در واقع ابزار مهم نوزاد برای جلب توجه والدینش محسوب می‌شود. از نگاه متخصصان علوم عصبی، این نوع خیره شدن نوزاد به اطرافیان، به خصوص پدر و مادر سرآغاز عشق او نسبت به آنهاست. او در این دوران به تدریج تشخیص می‌دهد که وجود والدینش تا چه حدر در زندگی برایش اهمیت دارد.
 
4 واکنشی که نشان دهنده عشق نوزاد به شماست

1. نوزاد بوی شما را احساس می‌کند

برای اینکه از این واقعیت مطمئن شوید آزمایش بسیار ساده‌ای انجام دهید تا از نتیجه آن شگفت زده شوید. نوزاد در برابر دسته‌ای از گل‌های معطر و همچنین یکی از لباس‌هایتان قرار دهید. بدون شک او به سمت لباس می‌رود. لباس بوی شما را می‌دهد و هر بار که این کار را انجام دهید، نوزاد باز هم به سراغ لباس می‌رود بی توجه به این نکته که در اطرافش دسته‌ای از گل‌های زیبا و خوش بو قرار دارد. آزمایشات زیادی در این زمینه صورت گرفته که نشان می‌دهند حتی نوزادی که تنها یک هفته از به دنیا آمدنش گذشته توانایی تشخیص بوی مادرش را دارد. هیچ چیز به اندازه شما برای نوزاد شیرین تر و جذا‌ب‌تر نیست.

2. نوزاد به شما لبخند می‌زند

نخستین باری که نوزاد به شما لبخند زد و از ته دل خندید را به یاد دارید؟ آن اتفاق یک لحظه رؤیایی بوده و نوزاد با این کار خواسته که به شما نشان دهد «عاشق شما هستم».

3. نوزاد با شما حرف می‌زند

نخستین صداهایی که نوزاد از خود تولید می‌کند نه به عنوان نشانه‌ای از صحبت کردن با خود بلکه برقراری ارتباط با شما و سایر افرادی است که به دلیل چند بار مشاهده چهره، آنها را در لیست افراد مطمئن خود قرار داده است. 
 
4 واکنشی که نشان دهنده عشق نوزاد به شماست

او از صداهای مبهم اما مهمی که در همان ماه‌های نخست به دنیا آمدن از خود تولید می‌کند به عنوان پل ارتباطی میان خود و اطرافیان بهره می‌برد. پس این سر و صداها را دسته کم نگیرید. آنچه که او انجام می‌دهد و همچنین واکنشی که شما نسبت به او از خود بروز می‌دهید در فراهم شدن شرایط لازم برای برقراری ارتباطات قوی‌تر و در نهایت مکالمات جدی‌تر میان شما و او تأثیرگذار است.

4. نوزاد دوست دارد اطرافش باشید

تقریبا تمام نوزادان تا چند ماه اول به دنیا آمدن دوست دارند که والدین و به خصوص مادر همواره در کنارش حضور داشته باشند. او نبود شما را به خوبی درک می‌کند و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد، واکنشی که حتی می‌تواند با گریه هم همراه باشد. در این گونه موارد بارها دیده شده که نوزاد صورت خود را چنگ انداخته و با صدای بلند شروع به گریه کردن می‌کند. هر بار که او را برای دقایقی رها می‌کنید و از اتاق خارج می‌شوید این داستان تکرار می‌شود اما در راه برگشت و وقتی به او نزدیک می‎شوید، گریه‌ها تبدیل به خنده زیبایی می‌شود و این نشانه علاقمندی هر چه بیشتر نوزاد به شماست
[ چهارشنبه 2 / 10 / 1394 ] [ 9:25 ] [ مامانی ]

 

 
 
 
بطور میانگین نوزدان شیر مادر نسبت به شیر خشکی ها در یک سالگی وزن کمتری دارند اما وقتی دو ساله شوند فاصله کمتر میشود و هر دو تقریبا هم وزن هستند. متخصصان درباره علت این موضوع مطمئن نیستند اما میدانند که این کاملا نرمال است و مربوط به چیزی نیست.
 
 
 
وب سایت نی نی کده: نوزادانی که اولین سال زندگی را از سینه مادر تغذیه میشوند در سه الی چهار ماه نخست سریعتر رشد میکنند و بقیه اولین سال را اهسته تر به رشد ادامه میدهند.

بطور میانگین نوزدان شیر مادر نسبت به شیر خشکی ها در یک سالگی وزن کمتری دارند اما وقتی دو ساله شوند فاصله کمتر میشود و هر دو تقریبا هم وزن هستند. متخصصان درباره علت این موضوع مطمئن نیستند اما میدانند که این کاملا نرمال است و مربوط به چیزی نیست.

چارتهای رشد از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری امریکا CDC وزن و قد کودکان را دنبال میکنند این چارتها بر اساس کودکانی است که فقط شیرخشک خوردند یا ترکیبی از شیر خشک .و شیر مادر.
 
نوزادان تغذیه شده با شیر مادر نسبت به نوزادان شیر خشکی، آهسته تر رشد می‌کنند؟
 
در ابتدا این چارتها نگرانی هایی درباره الگوی رشد کوذکان تغذیه شده با شیر مادر ایجاد کرد چون انهایی که از لحاظ درصدی پایینتر بودند تصور میشد که آهسته رشد میکنند نوزاد چه با شیر مادر تغذیه شود چه با شیر خشک، در ده درصد وزنی یا ۹۰ درصد، روی منحنی زمانی ثابت رشد میکند که بهترین مقیاس سلامت است.

شیر مادر یا شیر خشک

امروزه کودکان کوچکتر از دو سال با استفاده از چارتهایی از سازمان بهداشت جهانی WHO سنجیده میشوند که بر اساس الگوهای رشد سلامت مخصوص کودکان شیر مادر هستند و توسط CDC و آکادامی آمریکایی بیماریهای کودکان تصدیق شده اند. چارتهای who تصدیق میکنند که الگوهای رشد میان نوزادان شیر مادر نرمال و سالم است اما وقتی چارتهای نوزادان شیر خشک استفاده شود نوزادان ابتدا آهسته وزن اضافه میکنند ولی بعدا سرعت میگیرند.
 
نوزادان تغذیه شده با شیر مادر نسبت به نوزادان شیر خشکی، آهسته تر رشد می‌کنند؟
 
یکی از دلالیلی که نوزادان شیر مادر در یک سال  کمتر وزن اضافه میکنند این است که وقتی اشباع شوند دیگر غذا نمیخورند برخلاف کودکان شیر خشک که ترغیب میشوند تا بطری را تمام کنند و در حالی دست بکشند که بیش از انچه نیاز داشتند غذا خوردند.

شیر خشک هم ترکیب پروتین متفاوتی نسبت به شیر مادر دارد که باعث میشود در متابولیسم نوزاد تغییراتی پیش اید. مشخص نیست که ایا رشد آهسته نوزادان شیر مادر بعد از ۳-۴ ماهگی نتیجه ی شیر مادر است یا اینکه علت و معلول در جهت مخالف است.
 
نوزادان تغذیه شده با شیر مادر نسبت به نوزادان شیر خشکی، آهسته تر رشد می‌کنند؟
 
به بیان دیگر شاید اینگونه است که نوزادانی که قرار است اهسته تر رشد کنند فقط با شیر مادر راضی میشوند ولی انهایی که رشد سریعتری دارند (به دلایل ژنتیکی یا دیگر مسایل) بیشتر گرسنه میشوند بیشتر گریه میکنند و بالاطبع بیشتر شیر خشک دریافت میکنند و ناگهان ار شیر گرفته میشوند.
[ شنبه 28 / 9 / 1394 ] [ 9:15 ] [ مامانی ]
همزمان با رشد زبان، صداهاي توليدشده در گفتار هم دقيق‌تر و مفهومي‌تر مي‌شوند. «م»، «ب» و «د» جزو صداهايي هستند که زودتر ظاهر مي‌شوند و صداهايي مثل «ک» و «گ» و «س» و «ز» ديرتر ظاهر مي‌شوند و آخرين صدا، «ر» هست. رشد اين صداها نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. برخي کودکان صداها را به وضوح بيان نمي‌کنند و گفتار نامفهومي دارند.
 
 
 

سلامت: «خاله سلبال مسکيمو ديدي؟ بابام خليده!» با تعجب گفتم: «آرتين چي گفتي؟ متوجه نشدم.» آرتين حدودا 3 سال و نيمه است اما گفتارش واضح نيست و بيشتر مواقع مادرش مجبور است صحبت‌هاي او را براي اطرافيان ترجمه کند و گفت درباره شلوار جديدش حرف مي‌زند به مادرش گفتم شايد بد نباشد او را نزد گفتاردرمانگر بفرستد... آيا واقعا نيازي به گفتاردرماني براي کودکي در اين سن نيست؟ نبايد نگران فرداي آرتين و بچه‌هايي مثل او و مدرسه رفتنشان بود؟ با خانم دکتر فريبا يادگاري، آسيب‌شناس گفتار و زبان و عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي در اين باره صحبت کرديم.
 

کدام کودکان به گفتاردرماني نياز دارند؟


کدام کودکان به گفتاردرماني نياز دارند؟

کودک يک ساله گفتار را به‌صورت تک‌کلمه شروع مي‌کند. وقتي سنش به يک سال و نيم مي‌رسد، تعداد کلمات افزايش مي‌يابد و در 2 سالگي مي‌تواند جمله‌هاي 2 کلمه‌اي بگويد. به‌تدريج دامنه کلمات و جمله‌ها و گفتار پيوسته کودک کامل‌تر مي‌شود. هر کودکي رشد زبان را مثل ساير توانايي‌هاي رشدي- حرکتي در سن مشخصي پشت سر مي‌گذارد و همان‌طور که مثال زدم، در هر مرحله نشانه‌هايي از رشد زبان بروز مي‌کند. توجه به اين نشانه‌ها مشخص مي‌کند کودک تاخير گفتاري دارد يا نه. مثلا اگر در 2 سالگي هنوز کودکي قادر به بيان تک‌‌کلمه نيست، بايد والدين به گفتاردرمانگر مراجعه کنند.

يعني فقط داشتن گفتار مهم است؟ قابل‌فهم نبودن کلماتي که کودک مي‌گويد به گفتاردرماني نياز ندارد؟

همزمان با رشد زبان، صداهاي توليدشده در گفتار هم دقيق‌تر و مفهومي‌تر مي‌شوند. «م»، «ب» و «د» جزو صداهايي هستند که زودتر ظاهر مي‌شوند و صداهايي مثل «ک» و «گ» و «س» و «ز» ديرتر ظاهر مي‌شوند و آخرين صدا، «ر» هست. رشد اين صداها نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. برخي کودکان صداها را به وضوح بيان نمي‌کنند و گفتار نامفهومي دارند. متاسفانه زماني والدين به اين موضوع دقت مي‌کنند که فرزندشان وارد پيش‌دبستاني شده و اولياي مدرسه متوجه مشکل گفتاري کودک مي‌شوند. اين تاخير و بي‌توجهي در تحصيل کودک مشکل‌آفرين خواهد شد.

اگر به دلايلي سن طلايي درمان گفتار گذشت، ديگر اصلاح‌شدني نيست؟

حتي در بزرگسالاني که مشکلاتي در گفتار و زبان دارند، امکان معالجه وجود دارد اما درمان به مراتب سخت‌تر است چون عادت‌هاي غلط گفتاري به حدي در زبان نفوذ کرده که فرد قادر به ترک آنها نيست.

آيا بيماري‌هاي خاصي وجود دارد که به واسطه ابتلا به آنها کودک دچار تاخير گفتاري شود؟

در برخي شرايط خاص مثلا در کودکاني که نارس متولد مي‌شوند، تاخير گفتار و زبان قابل‌پيش‌بيني است و تمهيداتي وجود دارد که گفتاردرماني از طريق لمس درماني و تقويت مهارت‌هاي مربوط به تغذيه به ايجاد مهارت‌هاي دهاني ـ حرکتي از همان سنين پايين کمک کند. نشانگان‌هاي ژنتيکي خاصي هم مثل نشانگان داون يا نشانگان‌هايي که باعث عقب‌ماندگي‌هاي ذهني و تاخيرهاي رواني-حرکتي يا شناختي مي‌شود، وجود دارد که کودک با آن متولد مي‌شود و مشکلات گفتاري در اين کودکان قابل پيش‌بيني است. اما در برخي موارد تاخير و آسيب‌هاي کلامي بدون علت است و کودک در ساير حيطه‌هاي شناختي و هوشي بدون مشکل است حتي شنوايي سالمي دارد اما در اداي کلمات و جمله‌ها به مشکل برمي‌خورد. در اين شرايط مراجعه به گفتاردرمانگر و توجه به برخي تمهيدات به رشد زبان کمک مي‌کند.

آيا مي‌توان گفت تاخير کلامي در هر شرايطي نگران‌کننده است؟

تاخير در رشد زبان اگر درحد چند ماه باشد، نگران‌کننده نيست يعني اگر کودکي تمام مهارت‌‌هاي حرکتي-شناختي را داشته و شنوايي‌اش ايرادي نداشته باشد، ارتباط چشمي خوبي برقرار ‌کند و مفاهيم را با رفتارش برساند و ارتباط اجتماعي خوبي داشته باشد، تاخير چند ماهه کلامي نگران‌کننده نيست اما اين کودکان هم بايد تا قبل از 3 سالگي به لحاظ گفتاري راه بيفتند. با اين حال مشاوره با گفتاردرمانگر براي تشخيص موارد نگران‌کننده توصيه مي‌شود. مثلا به‌خصوص براي لکنت زبان به مشاوره نياز است.

درمان را نيمه کاره رها نکنيد

محسن گلريز، کارشناس ارشد آسيب‌شناسي گفتار و زبان

معمولا کودکاني كه به‌دليل اختلال‌هاي گفتار و زبان همراه والد يا والدين براي اولين بار در کلينيک حضور پيدا مي‌کنند، ارزيابي‌ مي‌شوند و قرار جلسات منظم هفتگي براي آنها تعيين خواهد شد. ممکن است والدين در جلسه حضور داشته باشند يا خارج از اتاق درمان منتظر بمانند. معمولا بعد از هر جلسه، گفتاردرمانگر توصيه‌هاي لازم در مورد تمرين‌ها را به والدين مي‌دهد و آنها در طول هفته بايد سعي کنند تمرين‌ها را در منزل انجام دهند تا يادگيري در محيط واقعي زندگي انجام شود و کودک آنچه مي‌آموزد به محيط‌هاي روزمره زندگي تعميم دهد.

متاسفانه برخي از والدين بعد از مراجعه اول يا گذراندن چند جلسه گمان مي‌کنند نيازي به ادامه درمان نيست و خودشان مي‌توانند درمان را انجام دهند اما اين باور کاملا نادرست است. والدين به تنهايي و بدون مشاوره آسيب‌شناس گفتار و زبان قطعا نخواهند توانست آموزش‌هاي لازم را براي کودک خود انجام دهند. آسيب‌شناس گفتار و زبان در طول پروسه درمان هم نقش درمانگر و هم نقش هدايت‌گر والدين را انجام مي‌دهد و موثرترين نتايج درماني از همکاري سه عنصر اصلي درمان يعني مراجع، درمانگر و والدين به‌دست خواهدآمد.

[ سه شنبه 11 / 6 / 1393 ] [ 16:22 ] [ مامانی ]
برترین ها: رشد فرزند شما فرآیند پیچیده ای است که در طول دوران کودکی ادامه می یابد. بدن کودکان دائماً در حال تغییرات فیزیکی است. در طی این روند است که مهارت های حرکتی یا توانایی های جسمانی کودکان پرورش می یابد.

بعضی از این تغییرات "نقاط عطف" رشدی عمده ای هستند، مانند زمانی که کودک یاد می گیرد بنشیند یا راه برود. با گذشت زمان، کودکان انواع مهارت های حرکتی را بدست می آورند از توانایی راه رفتن، دویدن و پریدن گرفته تا بدست گرفتن و استفاده از مداد.

تماشای رشد فرزند تجربه ای بسیار عالی است. ولی توجه کردن به پیشرفت رشدی کودک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

ولی اغلب اوقات والدین بیهوده نگران نرمال بودن رشد فرزندانشان می شود. واقعیت این است که هرگز دو بچه را پیدا نمی کنید که روند و سرعت رشد آنها یکسان باشد. هر کس سرعت خاص خودش را دارد.

بنابراین وقتی فرزندتان کمی کندتر از کودک دیگری رشد می کند، نباید احساس خطر کنید. ولی اگر هنوز نگران هستید، می توانید با پزشک مشورت کنید.

در زیر به بعضی از نقاط عطف و مراحل رشد حرکتی کودکان اشاره شده است.

مهارت های جسمانی فرزند شما چطور پرورش می یابد

مهارت های جسمانی فرزند شما چگونه پرورش می یابند؟

نقاط عطفی که در زیر به آنها اشاره می شود، فقط میانگین هستند. فرزند شما سرعت رشد خودش را دارد. بنابراین موارد زیر را فقط به عنوان راهنمایی کلی در نظر بگیرید.

سال اول


1 تا 2 ماهگی:


نوزاد وقتی روی شکمش خوابانده می شود، شروع به بالا گرفتن سر و شانه هایش می کند. ولی وقتی روی زمین نشانده می شود، معمولاً سرش رو به جلو می افتد.

2 تا 3 ماهگی:


نوزاد اشیایی که کف دستش گذاشته می شود را می گیرد، وقتی نشانده می شود می تواند سرش را بالا نگه دارد، هرچند که ممکن است سرش خم شود.

4 تا 6 ماهگی:


نوزاد می تواند از حالت دمر به پهلو برود. بعضی از بچه ها ممکن است بتوانند به مدت کوتاه بدون کمک در این حالت باشند.

7 تا 9 ماهگی:


نوزاد یاد می گیرد که در این سن از حالت طاق باز به حالت دمر شود. می تواند چهار دست و پا بخزد و از انگشتانش استفاده بهتری برای گرفتن اشیا نماید.

10 تا 12 ماهگی:


در این سن، نوزاد معمولاً می تواند به مدت طولانی بنشیند، راحت تر حرکت کند، حتی با کمک بزرگترها کمی راه برود، بدون کمک بایستد و مدادی را نگه داشته و با آن خط خطی کند.

مهارت های جسمانی فرزند شما چطور پرورش می یابد1 تا 2 سال


12 تا 15 ماهگی:


بطور متوسط در این سن کودک یاد می گیرد راه برود و با قدم های نااستوار راه برود. گاهی کودکان زودتر یا دیرتر اولین قدم هایشان را برمی دارند.

کودکان در این سن می توانند اشاره کنند، در اشیا را بردارند و لباسشان را دربیاورند.

مهارت های جسمانی فرزند شما چطور پرورش می یابد

15 تا 24 ماهگی:

تعادل و کنترل کودک در این سن بهبود می یابد. تاتی کردن او استوارتر می شود. کم کم اعتماد به نفس او بیشتر می شود تا بتواند بدود و به عقب راه برود. حتی ممکن است بتواند در این سن توپ بزرگی را شوت کند، خط خطی کند و چند جعبه کوچک را روی هم بچیند.

2 تا 3 سال


کودک در این سن بسیار فعال است. دوست دارد بدود و از هر چیزی بالا برود. یاد می گیرد که با دو پا بپرد و گویی دائماً در حال حرکت است. بعضی از بچه ها می توانند با اسباب بازی رکابی، رکاب بزنند.
مهارت های حرکتی ظریف تر نیز در این سن پیشرفت می کنند. کودک یاد می گیرد اشیا را بچرخاند، مثلاً در اتاق یا در بطری را بچرخاند و باز کند. او بهتر از قبل از انگشتانش استفاده می کند و بهتر آنها را کنترل می کند. بعضی از بچه ها نقاشی های درهم ولی قابل تشخیصی با مداد می کشند.

3 تا 6 سال


مهارت های حرکتی در این سن روانتر می شوند. کودکان معمولاً بجای عبور از نقاط عطف جدید، در مهارت ها استاد می شوند. و هماهنگی بیشتری از خود نشان می دهند.

توانایی های آنها در جهیدن، پرتاب کردن و گرفتن توپ بهتر می شود. آنها یاد می گیرند بپرند و جاخالی بدهند. تا 6 سالگی، تعادل و هماهنگی آنها به اندازه کافی پرورش می یابد که به آنها اجازه یاد گرفتن
اسکیت یا دوچرخه سواری را بدهد.

تمرکز کردن روی اشیای فاصله دور برایشان راحت تر می شود. آنها معمولاً می توانند روی خطی از کتاب تمرکز کنند. آنها یاد می گیرند که شکل های متعدد و تصاویر قابل تشخیصی بکشند و آنها را رنگ کنند.شما چه کمکی می توانید به آنها بکنید؟


از آنها حمایت کنید و تشویقشان کنید. اعتماد خود به توانایی های او را نشان دهید.

بگذارید با سرعت خاص خودش جلو برود و فشار نیاورید.

بدانید که بعضی از بچه ها نسبت به بچه های دیگر هماهنگی و تعادل بهتری دارند.

از او انتقاد نکنید.

اگر فرزندتان در این سنین بسیاری از کارهایی که معمولاً باید بتواند انجام دهد را انجام نمی دهد یا سرعت عادی او متوقف شده است، با پزشک مشورت کنید.
 
[ پنجشنبه 24 / 11 / 1392 ] [ 12:48 ] [ مامانی ]
 
برترین ها: اینکه کودکان چطور زبان را یاد می گیرند یکی از عجایب کودکی محسوب می شود. کودک از همان بدو تولد وقتی شروع به بازی، صدا درآوردن و حرف زدن با او می کنید شروع به یاد گرفتن زبان می کند. احتمالاً تا قبل از یک سالگی او یاد می گیرد که چطور چند کلمه بامعنی بگوید. ولی مدتها قبل از آن، او یاد گرفته است که بعضی کلمات چه معنایی دارند و چطور می توان از زبان برای برقراری ارتباط استفاده کرد.

این روند روندی طبیعی است و به او کمک می کند و گاهی شما اصلاً از آن باخبر نمی شوید. برای مثال، وقتی با او حرف می زنید، در واقع مهارت زبانی او پرورش می یابد.

اینکه سرعت یادگیری زبان کودک چقدر است، بستگی به فرزند شما دارد. میزان پرورش و رشد زبانی کودک به اندازه شخصیت او، منحصر بفرد و ویژه اوست. شما در واقع نمی توانید به بچه آموزش بدهید که حرف بزند. ولی می توانید قدم هایی برای کمک به او در این مورد بردارید. بدین منظور، باید بدانید که زبان چگونه در کودک توسعه می یابد.

توسعه زبانی از بدو تولد آغاز می شود.

نوزادان و کودکان طبیعتاً به صداها علاقه دارند. آنها بطور طبیعی صدا در می آورند و معمولاً صداهایی که درمی آورند نامفهوم و غرغر مانند است. بیشتر نوزادان تا قبل از شش ماهگی شروع به درآوردن این گونه صداها می کنند.


حرف زدن با کودک بسیار مهم است. او دوست دارد که صدای شما را بشنود. حتی اگر متوجه چیزی که می گویید نشود، کم کم با صدای شما آشنا می شود.  وقتی صحبت می کنید، او یاد می گیرد که بعضی صداها در زبان شما رایج و متداول هستند و او به آنها عادت می کند.

واکنش نشان دادن به کودک مهم است.

کودکان تا وقتی که افرادی را دور و برشان داشته باشند که حرف می زنند، گوش می دهند و به صداها واکنش نشان می دهند، با سرعت خاص خودشان زبان را یاد می گیرند. بنابراین وقتی فرزندتان صدایی درمی آورد یا غرغر می کند، مهم است که شما به او واکنش نشان دهید، گویی او در حال حرف زدن با شماست و شما جوابش را می دهید.

اگر کودکتان در سن خاصی اولین کلماتش را نگفت نگران نشوید. سن متوسط برای به حرف آمدن و گفتن بعضی کلمات و سنین دیگر رشد، همه میانگین هستند و برای همه بچه ها صدق نمی کنند.

کودک با گوش دادن یاد می گیرد.

کودک با ربط دادن کلمات به معنایشان، زبان را یاد می گیرد. کودکان با گوش دادن و نه با حرف زدن است که معنای کلمات را یاد می گیرند. گوش دادن به کلماتی که در طول فعالیت های روزانه بکار می برید به کودک کمک می کند تا معنای آن کلمات را یاد بگیرد.

وقتی کودک به سن 7 تا 9 ماهگی می رسد، باید سعی کنید به او وسیله یا عکسی را نشان دهید و نام آن را برایش مشخص کنید. برای مثال به او توپی نشان دهید و نام "توپ" را برایش بگویید. بعد از چند بار تکرار این کار، از او بپرسید "توپ کو؟" پس وقتی نام توپ را می گویید و کودک به توپ نگاه می کند، تعجب نکنید.

گفتن اولین کلمات

تا 8 ماهگی، کودک نسبت به صدا و صداهای افراد دیگر هوشیار می شود. او اول شروع به درآوردن صداهایی می کند که شبیه به کلمات معنادار هستند، مثلاً می گوید "دادا" یا "ماما" و ... معمولاً کودک تا قبل از 10 ماهگی معنای کلماتی که می گوید را نمی فهمد.

بعد از 18 ماهگی دایره کلمات زودتر رشد می کند.

دایره کلمات کودک بعد از سال اول رشد سریعتری می یابند. ولی بین ماه های 12 تا 18، رشد دایره کلمات اغلب کند می شود و کودک فقط یکی دو کلمه یاد می گیرد.
اغلب کودکان تا 18 – 24 ماهگی، شروع به یاد گرفتن کلمات بیشتری را با سرعت بیشتر یاد می گیرد. بین ماه های 21 و 24 او شروع به استفاده از کلمات مرکب مانند "توپ من" می کند. بین سنین 24 تا 36 ماهگی، کودکان دایره کلماتی در حدود چند صد کلمه دارند.

پرسیدن سوالات متعدد رایج است.

در حدود سن 2 سالگی، کودکان شروع به پرسیدن سوالات ساده می کنند. برای مثال فرزندتان ممکن است به چیزی اشاره کند و بپرسد "اون چیه؟". او می خواهد نام آن چیز را بداند. او این سوال را در مورد هر چیزی که می بیند می پرسد.


این نوع سوالات ممکن است آزاردهنده شوند، ولی از اهمیت زیادی برخوردارند. باید حتماً به این سوالات پاسخ دهید. در 3 سالگی کودکان شروع به پرسیدن سوالات فراوانی می کنند. این یعنی رشد زبان در آنها پیشرفت بیشتری دارد. آنها اغلب سوالاتی می پرسند که با "چرا" و "چیه" کامل می شود. سعی کنید از تعدد این سوالات ناراحت نشوید و حوصله به خرج دهید و تا جائیکه می توانید جواب آنها را بدهید.

زبان با تمرین و ممارست پیشرفت می کند.

بعضی از کودکان 4 ساله عالی صحبت می کنند، ولی هنوز در حال یادگیری هستند و ممکن است بعضی جاها اشتباه زبانی داشته باشند. ولی با تمرین و آزمون و خطاست که آنها پیچیدگی های زبانی را یاد می گیرند و در آنها استاد می شوند. به او اجازه دهید بیشتر حرف بزند. او را ساکت نکنید. صبور باشید، گوش دهید و به سوالات او پاسخ دهید.
[ چهارشنبه 11 / 10 / 1392 ] [ 11:50 ] [ مامانی ]
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 ... 8 صفحه بعد
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

می نویسم به سلامتی مادرانی که عمرشان را وقف فرزندان دلبندشان نمودند، مادرانی که همیشه نگران آینده فرزندانشان هستند و برای آنها کم نمی گذارند.
لینک های مفید
امکانات وب
آمار سايت مامان جون
دوستان حاضر : 6 عزیز
بازديدهاي امروز : 29 نفر
بازديدهاي ديروز : 1462 نفر
بازدید هفته قبل : 6278 نفر
كل بازديدها : 3267799 نفر