بستن تبلیغات

تغذیه کودک
✿♥✿آنچه تازه مادران بايد بدانند✿♥✿
دانستنی های مادرانه
تاريخ : پنجشنبه 28 / 10 / 1391 | نویسنده : مامانی
بازدید : 218 مرتبه

 

 
والدین همیشه می‌خواهند بدانند چه مواد غذایی برای کودک‌شان خاصیت دارد و چه مواد غذایی مضر است. نوشابه هم یک از نوشیدنی‌هایی است که کودکان علاقه زیادی به آن دارند، ولی نمی‌دانند چه ضررهایی در آینده برای آن‌ها خواهد داشت.
 


برترین مجله اینترنتی ایران

مجله شهرزاد: 
والدین همیشه نگران تغذیه کودکان‌شان هستند. همیشه می‌خواهند بدانند چه مواد غذایی برای کودک‌شان خاصیت دارد و چه مواد غذایی مضر است. نوشابه هم یک از نوشیدنی‌هایی است که کودکان علاقه زیادی به آن دارند، ولی نمی‌دانند چه ضررهایی در آینده برای آن‌ها خواهد داشت. از همین رو از دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان و استاد دانشگاه شهید بهشتی خواستیم تا شما والدین عزیز را از مضرات مصرف نوشابه در کودکان آگاه کند.

نوشابه خنک و شیرین سرشار از مضرات دردسر آفرین

1. مصرف بیش از حد نوشابه در رویش دندان‌های کودک که معمولا از ۶ تا ۸ ماهگی شروع می‌شود، تاخیر ایجاد می‌کند. نوشابه‌های گازدار به علت مواد قندی موجود در آن‌ها چنانچه با غذاهای آماده مصرف شوند باعث چاقی کودکان می‌شود. اگر پایش رشد این کودکان بیش از حد طبیعی باشد، در معرض خطر دیابت یا بلوغ زوردرس قرار می‌گیرند، به خصوص که زمینه دیابت را داشته باشند. مصرف زیاد نوشابه برای کودکان علاوه بر اختلال در جذب کلسیم وتشدید پوسیدگی دندان باعث مشکلات گوارشی و ابتلا به چاقی می‌شود. فسفر موجود در نوشابه موجب اختلال در رشد کودکان و بروز بیماری راشیتیسم در آن‌ها می‌شود. بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان یک بیماری مربوط به رشد استخوان‌هاست که در نوزادان و کودکان دیده می‌شود. اگر کودکی که کمبود ویتامین D دارد نوشابه مصرف کند، علائم نرمی استخوان در او مشاهده می‌شود.

علائم نرمی استخوان:  بی‌اشتهایی    ضعف  نرمی استخوان‌ها


2. اگر کودک در آغاز ۲ ماهگی شروع به راه رفتن بکند ممکن است انحنای استخوان‌های پا به صورت پرانتز مشاهده شود. در این بیماری استخوان‌های کودک به دلایلی نرم باقی می‌ماند و این مسئله موجب خمیدگی و رشد ناقص استخوان‌ها می‌شود.

3. انواع نوشابه‌های گازدار حاوی مقداری فسفر هستند که می‌توانند تعادل کلسیم و فسفر بدن را به هم بزند و باعث ایجاد اختلالات استخوانی می‌شود.

4. مصرف زیاد نوشابه موجب افزایش چربی‌های نامطلوب در خون می‌شود و به این‌ دلیل که اسید فسفریک به نوشابه‌ها اضافه می‌کنند، موجب افزایش فسفر خون می‌شود و در فرآیند جذب اختلال ایجاد می‌کند. قند موجود در نوشابه موجب بی‌اشتهای آن‌ها می‌شود.

5. مصرف نوشابه‌های گازدار برای کودکان به علت مواد قندی اکیدا ممنوع است زیرا علاوه بر مضراتی که دارند سبب دریافت مقدار کمتر غذا یا شیر مادر می‌شوند. این نوشابه‌ها هیچ ارزش غذایی ندارند. غذا‌ها باید حاوی مواد پروتیدی و انوع ویتامین‌ها باشند ولی نوشابه‌های گازدار فاقد این گونه مواد هستند. به علت وجود گاز در نوشابه‌ها مصرف آن‌ها در کودکان باعث نفخ درشکم می‌شود و معمولا مشاهده می‌کنیم که اغلب کودکان از نفخ شکم شکایت دارند.

6. دندان‌ها نیز مانند استخوان، از نوشابه‌ها در امان نیستند. قند فراوان موجود در نوشابه برای دندان‌ها مضر است. نوشابه، علاوه بر قند، حاوی موادی است که برای دادن طعم و رنگ به‌ ‌آن اضافه شده و می‌تواند موجب فرسایش و تخریب مینای دندان شود. به علاوه، اسیدیته بالای نوشابه هم منجر به فرسایش شدید مینای دندا‌ن می‌شود.

7. مینای دندان‌های شیری بیش از دندان‌های دائم آسیب‌پذیر است و در معرض نوشابه خیلی زود تخریب می‌شود. از آن‌جا که مهم‌ترین عامل در سخت‌شدن مینای دندان، رعایت رژیم غذایی صحیح است، مصرف مداوم نوشابه باعث می‌شود مینای دندان کودک، سختی لازم را نداشته باشد و به طور مداوم در معرض پوسیدگی قرار بگیرد. برای همین است که توصیه می‌شود نوشابه حتما با نی مصرف شود تا تماس بین نوشابه و دندان‌ها به حداقل برسد. به علاوه، باید حتما بعد از مصرف نوشابه دهان را با آب شست تا خطر پوسیدگی دندان کاهش پیدا کند.

8. اسید فسفریک موجود در نوشابه‌های گازدار باعث برداشتن یون کلسیم از استخوان‌ها می‌شود و پوکی استخوان را سبب می‌شود. مصرف زیاد نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های شیرین گازدار در دوران کودکی، خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد.


9. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته کودکانی که بیش ازحد از این نوع نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند، علاوه بر اضافه وزن در معرض افزایش فشارخون، دیر‌تر هضم شدن غذا، پوسیدگی دندان و پوکی استخوان و از این دست بیماری‌ها می‌شوند. در نوشابه رنگ، اسانس و قند وجود دارد که مضرات زیادی برای مصرف کنندگان دارد.

10. مصرف نوشابه در کودکان نیز باعث سوء تغذیه می‌شود چون مصرف نوشابه جلوی اشتهای کودکان را می‌گیرد و به این ترتیب مانع رسیدن مواد مغذی به بدن و در نتیجه سوء تغذیه می‌شود. کودکان زمانی که به نوشابه دسترسی داشته باشند، نوشابه را به شیر و میوه ترجیح می‌دهند و میزان فسفر، منیزیم، کلسیم، پروتئین و ویتامین دریافتی آن‌ها با افزایش مصرف نوشابه‌ها کاهش پیدا می‌کند. مصرف نوشابه در کودکان سبب بی‌میلی آن‌ها نسبت به استفاده از غذاهاى مقوى مى‌شود ودر نتیجه مصرف نوشابه کودکان را دچار مشکلات عدیده جسمانى می‌کند. به جای نوشابه چی بخورند؟


با توجه به مضرات نوشابه‌های گازدار باید به دنبال جایگزین باشیم. یکی از این جایگزین‌ها دوغ است که می‌توان به جای نوشابه از آن استفاده کرد. این نوشیدنی سالم و مفید تامین کننده یک چهارم نیاز روزانه کلسیم و حاوی ویتامین است. البته دوغ بهتر است بدون گاز و کم نمک باشد. در تابستان برای رفع تشنگی، شربت آبلیمو نیز گزینه خوبی است و با کمی حوصله و صرف کمترین هزینه می‌توانید یک نوشیدنی خنک و بهداشتی برای خود تهیه کنید. مصرف شربت خاک شیر هم در تابستان برای رفع عطش و جلوگیری از گرمازدگی توصیه می‌شود. شربت‌های عرقیات گیاهی نیز جایگزین بسیار خوبی برای نوشابه‌ها در گرمای تابستان است.

 خوب است بدانیم که بیماری‌ها یک شبه به وجود نمی‌آید بلکه طی سال‌ها بر اثر پیروی از رژیم‌های غذایی نامناسب، ایجاد می‌شود. بنابراین سعی کنید مصرف نوشابه‌های گازدار را به حداقل برسانید و در عوض به نوشیدن آب و آب میوه‌های طبیعی روی آورید.  می‌توان آب میوه‌های طبیعی و خالص که از میوه‌های مجاز به روش بهداشتی در منزل تهیه شده باشند را از اواسط ماه هشتم به بعد در حد ۳۰ تا ۶۰ سی سی در روز به کودک داد، ولی باید توجه داشت آبمیوه هم به میزان لازم به کودک داده شود. استفاده شیرخوار از مقادیر زیاد آب میوه ممکن است سبب اسهال یا کاهش اشتهای او به غذا و حتی شیر مادر شود.کوچک و بزرگ ندارد


به خانواده‌ها و بزرگسالان هم توصیه می‌شود از نوشیدن نوشابه‌های گازدار که حاوی مواد نگهدارنده هستند، خودداری کنند حتی بهتر است از خوردن آب میوه‌های صنعتی خودداری کنید، چون آب میوه‌های پاکتی مصنوعی، علاوه بر وجود ماده نگهدارنده، به علت پاستوریزه شدن و جوشاندن ۸۰ درصد ویتامین‌های موجود خود را از دست داده‌اند، بنابراین ارزش ویتامینی ندارند.موضوع : تغذیه کودک
تاريخ : پنجشنبه 14 / 10 / 1391 | نویسنده : مامانی
بازدید : 259 مرتبه

 

 
آهن يك ماده معدني حياتي است كه تمام كودكان و نوزادان به آن نياز دارند. نوزاداني كه شير خشك و غلات مصرف مي كنند، به شكل معمولي از اين ماده غني هستند. آهن به افزايش حجم گلبولهاي قرمز خون با توجه به رشد نوزاد كمك مي كند.
 
ني ني سايت: آهن يك ماده معدني حياتي است كه تمام كودكان و نوزادان به آن نياز دارند. نوزاداني كه شير خشك و غلات مصرف مي كنند، به شكل معمولي از اين ماده غني هستند. آهن به افزايش حجم گلبولهاي قرمز خون با توجه به رشد نوزاد كمك مي كند. كمبود بيش از اندازه آهن منجر به كم خوني مي شود و در نتيجه آن توليد خون كاهش يافته و اشتها كودك كم مي شود.

در حال حاضر غذاهاي غني شده جديد در بازار موجود است. مصرف اين غذاها راحت تر از آن است كه تمام آهن مورد نياز نوزاد و كودك را براي رشد به او بخورانيد. در حقيقت اگر نوزاد شما از شير خشك يا شير مادر، غلات غني شده و سرشار از ويتامين و ساير مواد غذايي غني شده استفاده مي كند، مقدار آهن مورد نياز بدنش را در طول روز دريافت مي كند. اگر نگران مقدار به اندازه مصرف آهن در كودك خود هستيد، بهتر است بدانيد، نوزادان بين 6 و 12 ماه در طول روز به مقداري در حدود 11 ميلي گرم ، كودكان  1 تا 3 سال به 7 ميلي گرم ، كودكان 4 تا 8 سال به 10 ميلي گرم آهن  در يك روز نياز دارند.

تغذيه با شير مادر و مصرف قطره آهن

قطره آهن را چگونه و از كي به نوزاد بدهيم؟

ممكن است شما تصور كنيد شير مادر يك غذاي كامل و سرشار از ويتامين هاي لازم براي نوزاد است. شير مادر بهترين غذا براي نوزاد محسوب مي شود اما نمي تواند ويتامين دي و آهن را به اندازه كافي در خود داشته باشد. ويتامين دي براي ساخت استخوانهاي قوي ضروري بوده و آهن نيز براي سلامتي سلولهاي قرمز و رشد مغز لازم است. نوزادان به مواد معدني براي جلوگيري از فقر آهن و ابتلا به كم خوني نياز دارند.

از آنجائيكه شير مادر به اندازه لازم از اين دو مواد مغذي برخوردار نيست، دكترها و متخصصين اطفال براي تمام شيرخواران در 4 يا 6 ماهگي مصرف قطره آهن و مكملهاي ويتامين دي را به شكل روزانه پيشنهاد مي كنند. تجويز آهن به نوزادان قبل از اين سن به ندرت اتفاق مي افتد. جنين در رحم مادر به اندازه كافي آهن دريافت كرده و براي 4 ماه اول زندگي آهن در بدن او وجود دارد.  پس از اين سن ذخيره آهن در او با توجه به اين مطلب كه شير مادر فاقد اندازه لازم آهن است، يك نكته حياتي به شمار مي آيد.

نوزاداني كه از شير خشك تغذيه مي كنند

شير خشك يك غذاي غني شده محسوب مي شود و به اندازه كافي حاوي آهن، ويتامين دي و ساير مواد مغذي ديگر است. البته بايد از ميزان مصرف به اندازه شيرخشك در نوزاد اطمينان حاصل كنيد. بهتر است در خصوص مصرف به اندازه شير خشك در طول روز و تغيير اندازه آن زماني كه نوزاد خوردن غذاهاي جامد را شروع مي كند با متخصص نوزاد مشورت كنيد.

قطره را چه زمان و چگونه به نوزاد بايد داد

قطره آهن را چگونه و از كي به نوزاد بدهيم؟

بعضي از مادران از اينكه احتمال رود كه نوزادشان در خوردن قطره با آنها همكاري نكند احساس نگراني مي كنند. بيشتر قطره هاي ويتامين مخصوص نوزادان طعم دار هستند. بنابراين نوزاد شما مشكلي در خوردن آن ندارد. با آرامش كامل اين كار را انجام دهيد. هر زمان كه احساس مي كنيد خودتان و نوزاد راحت تر هستيد قطره را به او بخورانيد. بعضي از مادران قطره خوراكي را در صبح قبل از آنكه شير دادن به نوزاد را شروع كنند، مي دهند. اگر نوزا را از طريق شيشه شير تغذيه مي كنيد بهترين كار اين است تا قطره را در شيشه شير او بچكانيد.

چه كودكاني در معرض كم خوني قرار مي گيرند

قطره آهن را چگونه و از كي به نوزاد بدهيم؟

دانستن آنكه چه كودكاني در معرض خطر كم خوني قرار مي گيرند، بسيار مهم است:


1) نوزادان نارس، آهن در ماههاي آخر از بارداري در بدن ذخيره مي شود.
2) نوزاداني كه با وزن كم متولد مي شوند هرچند كه نارس نبوده و به موقع به دنيا آمده باشد
3) نوزاداني كه مادران آنها در طول بارداري تغذيه اي ضعيف داشته باشند.
4) نوزاداني كه مادران آنها در طول دوره بارداري دچار ديابت هستند.

نوزاداني كه از شير خشك يا شير مادر استفاده مي كنند، ذخيره آهن از 4 تا 6 ماهگي به اندازه كافي در بدن آنها باقي مي ماند. اما از اين سن به بالا كاهش ذخيره آهن شروع مي شود. به خاطر داشته باشيد زماني كه آهن در بدن نوزاد ذخيره شد، ممكن است به تدريج تحليل رود. اين مسئله يكدفعه اتفاق نمي افتد. نوزاداني كه در موعد مقرر به دنيا آمده باشند و از سلامتي كامل برخوردار بوده و از شير خشك تغذيه مي كنند به ندرت در خطر ابتلا به فقر آهن و كم خوني قرار مي گيرند. در شير خشك به مقدار كافي آهن يافت مي شود. نوزاداني كه  در موعد مقرر به دنيا آمده باشند و از سلامتي كامل برخوردار بوده و از شير مادر تغذيه مي كنند نيز به ندرت مبتلا به كم خوني مي شوند به ويژه نوزاداني كه خوردن غذاهاي جامد را قبل از 6 ماهگي آغاز نمي كنند.

تغذيه زودتر از موعد نوزادان بوسيله مواد غذايي جامد ممكن است حجم آهن و هموگلوبين خون را در نوزادان به تعويق بياندازد اين مسئله بيشتر اوقات مربوط به نوزاداني مي شود كه از شير مادر تغذيه مي كنند. اگر نوزاد از شير مادر تغذيه مي كند، تا سن 6 ماهگي تمام آهن مورد نياز بدن او تامين مي شود.

بيشتر نوزاداني كه از طريق شير مادر تغذيه مي كنند به آب، ويتامين ها و آهن اضافه تا 4 يا 6 ماه اول نياز ندارند. شير انسان تمام اين مايعات و مواد مغذي را فراهم مي كند. در سن 6 ماهگي شما بايد تغذيه غذاهاي مخصوص نوزاد كه شامل آهن است را آغاز كنيد. متخصص مخصوص نوزادان ممكن است در صورت نياز مصرف ويتامين دي و مكمل هاي آهن را براي نوزاد تجويز كند


موضوع : تغذیه کودک
تاريخ : يکشنبه 26 / 9 / 1391 | نویسنده : مامانی
بازدید : 178 مرتبه

 

 
حجم زیاد مصرف قند در کودکان باعث آزاد شدن مقدار زیادی کالری شده و آنها را در معرض استرس قرار می‌دهد. قند اگر نگوییم هیچ اما فقط کمی مواد مغذی تولید می‌کند البته به استثنای عسل و شکر که به احتمال زیاد حاوی مواد معدنی و آنزیم‌ها هم هستند
 

برترین مجله اینترنتی ایران


مجله سیب سبز: «آوا» اینطوری بزرگ نشده که مدام به شیرینی‌های یخچال ناخنک بزند یا در کورن‌فلکس صبحانه‌اش همیشه شکر بریزد. مادر او هیچگاه این چیزها را برایش نخریده است. اما«آوا» عاشق شیرینی است! این یعنی  اجتناب از مواد غذایی حاوی قند شاید به تنهایی کافی نباشد. این روزها رژیم غذایی کودکان مانند شکلات، غلات صبحانه، اسنک‌های میوه‌ای و شیرهای طعم‌دار همگی شامل انواع قندهاست. براساس پژوهش‌های محققان، روی ماست و غلات مخصوص کودکان، بیش از نیمی از آنها دست‌کم 20 درصد کالری‌شان را از قند گرفته‌اند، بنابراین به احتمال زیاد این ماده را در جاهایی مانند سالاد، کراکرها و چیپس‌ها هم ممکن است ببینید. این موضوع برای نسل کودکانی که این روزها چاق‌تر از قبل هستند خطرناک‌تر است. کودکان با این ماده در خطر افزایش بیماری‌هایی مانند دیابت نوع دوم و سندرم متابولیک هستند که علائمی مانند فشار خون بالا و چاقی شکمی  را به دنبال دارد و متعاقب آن احتمال بروز بیماری‌های قلبی را در آینده افزایش می‌دهد. خوشبختانه از سال 1990 کارخانه‌های تولیدات غذایی شروع به حذف چربی از محصولات و جایگزین کردن آن با قند کرده‌اند. حالا با هم واقعیت‌هایی را درباره این ماده خوراکی سفید مرور می‌کنیم.
 

چگونه فرزندمان را از شیرینی و شکلات دور کنیم؟

قند در بدن چطور عمل می‌کند

فروکتوز توسط کبد به طور کامل فراوری می‌شود. وقتی میزان فروکتوز زیاد می‌شود کبد مقداری از آن را تبدیل به ملکول چربی می‌کند.  برخی از این چربی‌ها  هم وارد گردش خون می‌شوند که می‌تواند سطح کلسترول و تری‌گلیسرید را افزایش دهد. نوشیدنی‌های گازدار هم همین واکنش را در کبد ایجاد می‌کنند. در تحقیق روی میمون‌ها مشخص شد فروکتوز مانع از آزاد شدن لپتین می‌شود. لپتین پیام سیری را به مغز مخابره می‌کند و وقتی لپتین بلاک می‌شود نه تنها کودک احساس گرسنگی می‌کند بلکه غذای بیشتری هم مصرف کرده و یک چرخه اشتباه ایجاد می‌کند.

خوشبختانه فروکتوز به طور طبیعی در میوه‌ها و به مقدار کم در سبزی‌ها وجود دارد که مشکلی ایجاد نمی‌کند زیرا میوه‌ها حاوی فیبر هستند و به همین دلیل چون احساس سیری ایجاد می‌کنند مانع از مصرف زیاد می‌شوند. علاوه بر این، فیبر موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها به آرامی هضم می‌شود، بنابراین کبد با حجم زیاد فروکتوز مواجه نمی‌شود.

  آمار چه می‌گوید؟


حدود 16درصد از کالری روزانه کودکان از شکر تامین می‌شود. حدود 66 درصد از قند غذاها در خانه مصرف می‌شود. برخلاف انتظار، بیشترین قند به جای مدرسه و رستوران در خانه توسط کودکان مصرف می‌شود. پسرها 362 کالری و دخترها 282 کالری قند افزوده شده مصرف می‌کنند. مصرف قند با افزایش سن زیاد می‌شود. پسران بین 2 تا 5 سال 218 کالری و نوجوانان 12 تا 19 سال، 442 کالری مصرف می‌کنند.

  قند چقدر مغذی است!


حجم زیاد مصرف قند در کودکان باعث آزاد شدن مقدار زیادی کالری شده و آنها را در معرض استرس قرار می‌دهد. قند اگر نگوییم هیچ اما فقط کمی مواد مغذی تولید می‌کند البته به استثنای عسل و شکر که به احتمال زیاد حاوی مواد معدنی و آنزیم‌ها هم هستند. به همین دلیل معمولا به قند «کالری تهی» هم می‌گویند. در حالی که مصرف کلسیم، آهن، ویتامین D و پتاسیم در بسیاری از کودکان رو به کاهش است، مصرف قند (نه انواع طبیعی قند موجود در میوه و شیر) در آنها در حد هشدار است.  براساس توصیه‌های پزشکان، مصرف ایده‌‌آل قند باید 10درصد از کالری دریافتی یعنی حدود 10 قاشق چای‌خوری در 2هزار کالری باشد.

  تبلیغاتی که همیشه درست نیست


برای اینکه بدانید ریسک قند افزوده چقدر است باید این حقیقت را بدانیدکه «قند، قند است» اگرچه بیشتر کارخانه‌ها از انواع متفاوتی از این شیرین کننده‌ها در غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند اما در نهایت بدن نمی‌تواند بین آنها تفکیک قائل شود.

 ظرف مدت یک نهم ثانیه سوکروز به 2 مولکول گلوکز و فروکتوز در روده کوچک شکسته می‌شود. این اتفاق در مورد عسل، آبمیوه، شیره قند، شکر خام و... هم می‌افتد. همه این مواد در سیستم گوارش به فروکتوز و گلوکز شکسته می‌شود و کالری اضافی را وارد رژیم کودکان می‌کند. برخی والدین به دنبال غذاهای کمتر فراوری شده هستند ولی تمام شیرین‌کنندها به درجاتی فراوری شده‌اند و این کاملا گمراه کننده است که  برخی از قندهای افزودنی، سالم در نظر گرفته می‌شوند.

  بیشتر به برچسب‌ها دقت کنید


گول برچسب‌هایی مانند «کم چربی» را نخورید. در عوض سراغ قسمت مواد تشکیل دهنده بروید و به دنبال کلمه «قند» بگردید. ببینید چند گرم قند در غذای مورد نظرتان به کار رفته است. هرچند برچسب غذاها بین قندهای افزودنی و قندهای طبیعی تفاوتی قائل نشده و همه را در یک عنوان نوشته است اما شما می‌توانید به راحتی هر کلمه‌ای که به حرف « اوز» ختم می‌شود مانند ساکاروز، فروکتوز، لاکتوز و... را معادل قند محاسبه کنید. از این قانون استفاده کنید که 4 گرم قند، برابر یک قاشق چای‌خوری است.

کارهایی که می‌توانید انجام دهید


مسلما بسیار سخت است که قندهای غیرضروری را از رژیم غذایی کودک خود حذف کنید. رژیم غذایی هر کسی از جمله کودکان حتما شامل مقداری قند خواهد بود اما با رعایت برخی نکات بسیار ساده می‌توانید از مضرات مصرف زیاد قند جلوگیری کنید.

یک شروع ساده داشته باشید


این مهم است که ذائقه کودک‌تان را در نظر بگیرید و عادت‌های سلامت کودک‌تان را زودتر ایجاد کنید. از آنجا که در تهیه بیشتر مواد غذایی، شکر به کار رفته است، بنابراین حذف کامل قند از رژیم امکان پذیر نیست. کافی است مصرف قندهای خالص (قند و شکر) را محدود کنید. به عبارتی کاهش مصرف قند و مواد شیرین را به تدریج در رژیم روزانه اعمال کنید. ایجاد ذائقه‌های درست و اصولی از زمان نوزادی، کودک را به استفاده درست از غذاها ترغیب می‌کند.

نوشیدنی‌های قندی را فراموش کنید


نوشیدنی‌های گازدار و دیگر نوشیدنی‌های شیرین را از یخچال خانه حذف کنید. اگر فرزندتان در حال حاضر نوشیدنی‌های قندی زیادی استفاده می‌کند، نوشیدنی‌های حاوی قند مصنوعی می‌تواند به قطع مصرف قند و کالری اضافی کمک می‌کند. به بیان دیگر آموزش نوشیدن آب به کودک بهترین و سالم‌‌ترین عادتی است که می‌توانید ایجاد کنید.

به شکل استراتژیک از قند استفاده کنید


بیشتر اوقات اجازه مصرف قند به کودک باید شامل ماست، غلات و شیر کم‌چرب باشد. البته باید توجه کنید وقتی کودک غلات و ماست را بیش از حد مصرف کند ناخودآگاه همان تعداد مواد قندی را وارد بدنش می‌کند. پس بهتر است موادغذایی‌ای تهیه کنید که از انواع بدون قند غلات، حبوبات و ماست باشد و بعد با مقدار بسیار کمی از شکر یا عسل آن را شیرین کنید. مصرف یک قاشق چای‌خوری قند 4 گرم قند افزوده دارد که به نسبت قند کارخانه بسیار کمتر است.موضوع : تغذیه کودک
تاريخ : يکشنبه 26 / 9 / 1391 | نویسنده : مامانی
بازدید : 271 مرتبه

 

 
گاهي پيش مي‌آيد كه بوفه مدارس پر از مواد غذايي مضر اما وسوسه‌انگيز براي كودكان مي‌شود. به همين دليل براساس آيين‌نامه پايگاه تغذيه سالم عرضه انواع آش، سوپ، لوبيا، عدسي، حليم، شله‌زرد و فرني با رعايت اصول بهداشتي بلامانع تشخيص داده شد
 

 


برترین مجله اینترنتی ایران

مجله سیب سبز:  گاهي پيش مي‌آيد كه بوفه مدارس پر از مواد غذايي مضر اما وسوسه‌انگيز براي كودكان مي‌شود. به همين دليل براساس آيين‌نامه پايگاه تغذيه سالم عرضه انواع آش، سوپ، لوبيا، عدسي، حليم، شله‌زرد و فرني با رعايت اصول بهداشتي بلامانع تشخيص داده شده اما عرضه سوسيس و كالباس ممنوع است. بر همين اساس تصميم گرفتيم براي 2 هفته كودك‌تان غذاهايي معرفي كنيم كه هم متنوع باشد و هم مقوي و سلامت.

غذاهایی برای زنگ تفریح کودکان

تست لوبيا چيتي و فلفل دلمه‌اي

آماده كردن مواد لازم اين تست 5 دقيقه از شما وقت مي‌گيرد

مواد لازم:

 • نان تافتون: 2 عدد، لوبيا چيتي: يك‌دوم فنجان
 •  پياز نگيني: يك عدد
 •  گوجه‌فرنگي نگيني: يك عدد
 •  فلفل دلمه‌اي نگيني: 2 قاشق
 •  سس گوجه‌فرنگي: يك قاشق
 •  سير: يك حبه
 •  پنير  موتزارلا: 2 قاشق
 •  روغن زيتون: 2 قاشق

روش تهیه:


يك قاشق روغن زيتون‌درتابه بريزيد و پياز و سير را يك تفت مختصر بدهيد. بعد گوجه‌فرنگي را به آن اضافه كنيد و تفت دهيد تا خميرگونه شود. فلفل دلمه‌اي، لوبياچيتي، سس و نمك را اضافه كنيد و براي يك دقيقه بپزيد. حالا اين مخلوط را در نان پخش كنيد و نان را مانند شكل بپيچيد. به اندازه مخلوط از اين نان‌ها درست كنيد. بعد براي 3 دقيقه تا زماني كه نان ترد و طلايي شود در يك ‌تابه بدون روغن بپزيد.

نکته:

مصرف لوبيا چيتي به ميزان زيادي از چاقي مفرط پيشگيري مي‌كند. لوبيا همچنين به دليل داشتن فيبرهاي محلول در آب احساس سيري طولاني ‌مدتي ايجاد مي‌كند و به همين دليل براي بچه‌ها در اوقات مدرسه مفيد است.غذاهایی برای زنگ تفریح کودکان

سالاد ماكاروني

زمان تهيه اين سالاد 15 دقيقه است.

مواد لازم:

 • زيتون خرد شده: يك‌دوم فنجان
 •  هويج خرد و پخته شده: يك فنجان
 •  فلفل دلمه‌ای خرد شده: يك فنجان
 •  نخودفرنگي و ذرت پخته شده: يك فنجان
 •  ماكاروني پيچ: به ميزان دلخواه
 •  سركه، روغن زيتون و آبليمو: به ميزان دلخواه

طرز تهیه:

ماکارونی‌ها را ابتدا با کمی زردچوبه بپزید و آبکش كنيد وقتی آب آن گرفته شد در ظرف مورد نظر بریزید. هویج، نخود فرنگی و زیتون‌های خرد شده را به آن اضافه و فلفل دلمه‌ای را نیز به شکل مربع‌های کوچک خرد کرده و به مواد قبلی بیافزایید و در ظرفی دیگر روغن زیتون و آبلیمو را مخلوط كرده و به مواد اصلی اضافه كنيد و به مدت 30 دقیقه در یخچال بگذارید تا مواد خنك شود.

نكته:

ماکارونی به دلیل داشتن آهن و روی می‌تواند برای كودكاني که کم‌خون هستند، مفید باشد. ارزش بیولوژیک ماکارونی نسبت به هر غذای دیگري به دليل تکمیل پروتئین آن و همچنین تامین اسید آمینه‌های ضروری آن افزایش پیدا می‌کند.غذاهایی برای زنگ تفریح کودکان

ساندويچ فيش فينگر

زمان آماده كردن مواد اين غذا 10 دقيقه و زمان پخت آن حدود 5 دقيقه است.

مواد لازم:
 • نان باگت: يك عدد
 •  ماهی پاک شده
 •  شسته شده و چرخ کرده: نیم کیلو
 •   فلفل و نمک: به میزان لازم
 •   سیب‌زمینی آبپز چرخ شده: ۳۰۰ گرم
 •    پیاز: ۲۵ گرم ،  تخم‌مرغ: ۲ عدد
طرز تهیه:

مواد را با یکدیگر خوب مخلوط کنید و به صورت خمیر درآورید، سپس روی تخته‌ای تمیز خمیر را به یک اندازه مانند سوسیس درآورید و در روغن داغ نیم‌ساعت قبل از صرف غذا سرخ کنید. آن را درون نان باگت بگذاريد و با كاهو و گوجه‌فرنگي كاملش كنيد.

نكته:

ماهي يكي از منابع خوب آهن است كه در خونسازي و همچنين حفظ مقاومت بدن در برابر ميكروب‌ها نقش مهمي ‌به عهده دارد. كمبود اين ماده مغذي در دوران رشد موجب كوتاهي قد مي‌شود. ماهي در بهبود آسم نيز تاثير دارد.غذاهایی برای زنگ تفریح کودکان

قارچ و پياز سوخاري

زمان تهیه این غذا 10 دقیقه است.

مواد لازم:
 • قارچ: يك كيلوگرم
 • پياز: 3 عدد كوچك
 • شير: يك قاشق غذاخوري
 • روغن زيتون: كمي

طرز تهیه:

قارچ‌ها و پيازها را به خوبي شسته و بگذاريد خشك شوند. تخم‌مرغ را به آرامي زده و شير و نمك را به آن افزوده و به هم بزنيد. قارچ‌ها را در مخلوط شير و تخم‌مرغ بگذاريد و در روغن زيتون داغ شده در تابه سرخ كنيد تا رنگ آنها طلايي شود. پیاز را هم حلقه حلقه کرده و در روغن زیتون سرخ کنید. ترکیب قارچ و پیاز سوخاری می‌تواند کودک را برای خوردن آن ترغیب کند

نكته:

قارچ برای تقویت عمومی بدن، رفع خستگی، ضعف و نارسایی کبد و همچنین کمبود ویتامین و املاح معدنی مفید است. مزیت این غذا این است که از روغن زیتون برای سرخ کردن آن استفاده شده و بنابراین برخلاف غذاهای آماده که اطمینانی به روغن استفاده شده در آنها نیست می‌توان با خیال راحت آن را به کودک داد.غذاهایی برای زنگ تفریح کودکان

دست پيچ مرغ و سبزي

زمان تهیه این غذا 15 دقیقه است.

مواد لازم

 • نان لواش: 4 عدد
 •  مرغ پخته: يك پيمانه خرد شده
 •  هويج پخته: يك‌دوم پيمانه
 • كاهو: يك پيمانه
 •  پيازچه: 2 قاشق سوپ‌خوري
 •  پنير گودا: 50 گرم
 •  سس ماست: 2 قاشق سوپ‌خوري

روش تهیه:


در ظرفي مرغ، هويج، پيازچه و سس را با هم مخلوط كنيد. كاهوهاي خرد شده را روي نان لواش بگذاريد و مخلوط مرغ را  هم به آن اضافه كنيد. پنير را پخش كرده، سپس نان را محكم به کمک یک پیازچه رول كنيد.

نکته:


پيازچه علاوه بر اينکه اين دست‌پيچ را خوشمزه مي‌كند، سرشار از اين ويتامين‌هاست و ضمن تقويت سيستم ايمني بدن از بيماري‌‌هاي چشمي هم جلوگيري مي‌كند. نکته مهم در تهیه این غذا این است که به جای استفاده از سس مایونز که چاق کننده بوده، از سس ماست استفاده شده که نه تنها مضر نیست بلکه حاوی مواد مغذی است.غذاهایی برای زنگ تفریح کودکان

نان خرمايي

زمان تهیه این غذا 30 دقیقه است.

مواد لازم:

 • خمير نان سنگك: يك چانه
 • خرما: 250 گرم
 • روغن: كمي
 • نمك: مقداري

روش تهیه:

فر را گرم كرده و كف سيني آن را چرب كنيد. خمير نان سنگك را روي سيني پخش كنيد. خرماها را هسته‌گيري كرده و روي خمير بچينيد. سپس نيم ديگر خمير را روي خرماها بگذاريد. كمي زرده تخم‌مرغ روي خمير بماليد و بگذاريد براي يك ساعت بپزد. حالا يك نان خوشمزه و مقوي داريد كه مي‌توانيد بخشي از آن را هم عصرانه با چاي ميل كنيد.

نکته:

با مصرف خرما،‌ بدن انسان به مواد معدنی کمیاب و موثر در به تاخیر انداختن روند پیری دسترسی پیدا می‌کند. خرما خواص بی‌شماری دارد که از جمله آنها می‌توان به نقشش در رفع یبوست و همچنین طراوت پوست اشاره کرد. خرما علاوه بر نکات گفته شده  بسیار کمتر از قند کودکان را دچار چاقی می‌کند.غذاهایی برای زنگ تفریح کودکان

ميوه و بيسكويت

زمان تهيه اين ميوه و بيسكويت 10 دقیقه است.

مواد لازم:

 • بيسكويت سبوس‌دار: 4 عدد
 • سيب: يك عدد
 • كيوي: يك عدد

طرز تهیه:

ظرف غذاي كودك‌تان را آماده كنيد و دو عدد بيسكويت سبوس‌دار در آن قرار دهيد. بعد برش‌هاي كيوي و سيب را همانطور كه در شكل مي‌بينيد بگذاريد دور اين بيسكويت. مي‌بينيد حالا شما يك طاووس داريد كه وقتي كودك در مدرسه در ظرف را باز كند، با ديدن اين پرنده هيجان‌انگيز سر ذوق مي‌آيد و بدون شك مي‌خواهد كه آن را امتحان كند.  

نکته:

سیب سرشار از پروتئين، كلسيم، فسفر، آهن و انواع ويتامين‌هاي 3B ، 2B، 1B ، A  و ويتامين C است. بهتر است سيب را با پوست قاچ كنيد و به كودك بدهيد زيرا بيشتر ويتامين‌هايش در همين پوستش است. كيوي سرشار از ويتامين C است و براي پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي در روزهاي سرد مدرسه بسيار مفيد  است. جالب‌تر آنكه بعضي‌ها مي‌گويند خوردن كيوي مشكل استرس و بي‌خوابي را هم از بين مي‌برد.غذاهایی برای زنگ تفریح کودکان

رولت نان و پنير و سبزي و گردو

زمان تهيه اين رولت 10 دقيقه است.

مواد لازم:

 • نان لواش: يك عدد
 • سبزي خوردن تازه و خرد شده: 250 گرم
 • پنير: 100 گرم
 • گردو: 50 گرم

روش تهیه:

پنير را به طور يكنواحت روي نان بماليد. سپس سبزي و گردو را روي تمام سطح آن بپاشيد. بعد به صورت فشرده نان را رول كنيد و در برگ آلومينيوم بپيچيد و يك ساعت در يخچال بگذاريد. بعد فويل را از دور آن باز كنيد و برش بزنيد. با ديدن اين رول مطمئن باشيد كودك به خوردن اين غذاي مقوي ترغيب مي‌شود. يادتان باشد مي‌توانيد اين كار را با نان باگت نيز انجام دهيد.

نکته:

در 100 گرم پنیر معمولی، 30 کیلوکالری انرژی، 10 گرم نمک، 19 گرم پروتئین، 23 گرم چربی و 380 میلی‌گرم کلسیم وجود دارد. مصرف لبنیات همراه با خشکبار مانند گردو و بادام باعث می‌شود تا فسفر موجود در آن به جذب بیشتر کلسیم کمک کند.غذاهایی برای زنگ تفریح کودکان

تست تخم‌مرغ

زمان كل پخت اين غذا 20 دقيقه است.

مواد لازم:

 • كره: 2 قاشق غذاخوري
 • نان تست: 4 عدد
 • تخم‌مرغ: 2 عدد
 • نمك و فلفل: كمي     
 •  سبزي: كمي

روش تهیه:


فر را گرم كنيد. و كره را روي سيني فر بريزيد. دو طرف نان را به کره آغشته كنيد. بعد از آنكه هر دو طرف نان طلايي شد، با كف ليوان قسمتي از نان را مانند شكل برداريد. با دقت يك عدد تخم‌مرغ را در اين ناحيه بشكانيد. روي آن كمي نمك و فلفل بپاشيد. وقتي تخم‌مرغ نيمرو شد، كمي سبزي هم روي آن بريزيد و آن تكه نان را كه جدا كرده بوديد، روي تخم‌مرغ قرار دهيد. يك ساندويچ خوشمزه انتظار كودك‌تان را مي‌كشد.

نكته:

ارزش غذايي يك عدد تخم‌مرغ معادل است با 30 گرم انواع گوشت (قرمز، مرغ و ماهي)، نصف ليوان حبوبات پخته، يك‌چهارم ليوان حبوبات خام و يك‌چهارم ليوان انواع مغزها (بادام، پسته، فندق و گردو)

 

 موضوع : تغذیه کودک
تاريخ : يکشنبه 19 / 9 / 1391 | نویسنده : مامانی
بازدید : 382 مرتبه

 


مجله شهرزاد:  مصرف مواد مغذی به مقدار لازم و کافی در دوران شیردهی، مادر را در تداوم شیردهی موفقیت‌آمیز خود کمک می‌کند. تغذیه مناسب مادر در این دوران برای حفظ بنیه، سلامت مادر و همچنین تامین نیازهای تغذیه‌ای نوزاد ضروری است. توجه به تغذیه دوران شیردهی از نظر حفظ و نگهداری ذخایر بدن مادر نیز اهمیت زیادی دارد. رساندن کالری کافی به بدن و همچنین تامین مواد مغذی و مورد نیاز بدن می‌تواند در تولید شیر موثر باشد.

تاثیر تغذیه مادر بر شیردهی به نوزاد

در دوران شیردهی بحث کالری مورد نیاز بدن مطرح است. در این دوران مادر حدود ۲۰۰ کیلوکالری بیشتر از زمان بارداری انرژی نیاز دارد. در دوران بارداری ۳۰۰ کیلوکالری انرژی لازم دارد یعنی این‌که زمان شیردهی نسبت به حالت نرمال ۵۰۰ کیلوکالری انرژی بیشتر نیاز داریم. بدن به بعضی از ویتامین‌ها مانند ویتامین B دردوران شیردهی بیشتر نیاز دارد. مصرف آهن هم مورد نیاز است. برای تجویز قرص آهن شخص باید بررسی شود. گاهی اوقات برای جلوگیری از کم خونی قرص مکمل آهن تجویز می‌شود یا کسانی که در دوران شیردهی عادت ماهانه نمی‌شوند باید بررسی شود که نیاز به مصرف قرص مکمل آهن دارند یا نه؟

اگر در رژیم غذایی به طور متوسط ۲ واحد لبنیات را افزایش بدهیم یعنی یک لیوان شیر و ماست و یک ونیم لیوان دوغ را افزایش دهیم به ویتامین‌های گروه B دست پیدا کردیم و هم کالری و کلسیم مورد نیاز در دوران بارداری تامین می‌شود. افزایش ۲ واحد لبنیات اضافه‌تر در دوران شیردهی نیازهای تغذیه‌ای مادر را کامل می‌کند. مادر حدود ۱۲۰۰ سی‌سی شیر می‌سازد. این انرژی شیردهی مادر از چربی‌های مادر تغذیه می‌شود. اگر برای یک زایمان در فردی با وزن متوسط افزایش وزن ۵/۱۲ کیلو را در نظر بگیریم چیزی حدود ۵/۵ کیلو اضافه وزن زمان زایمان کم می‌شود و ۴ کیلو در ۲ هفته بعد از زایمان و ۵/۲ کیلو وزن اضافی در مدت ۶ ماه بعد از زایمان در دوران شیردهی کم خواهد شد. در دوران شیردهی مادر نیاز به ذخیره چربی دارد. مادرانی که شیردهی خوبی دارند قطعا کمتر دچار اضافه وزن می‌شوند. نیاز به کلسیم و نیاز به کالری و ویتامین‌های گروه B و املاح مورد نیاز در دوران شیردهی بسیار مهم است. در دوران شیردهی باید مواظب کم خونی بود.

 اگر شخصی ورزشکار بوده باید در این دوران ورزش را نصف کند. در دوران شیردهی در ۶ ماه اول نباید ورزش‌های شدید انجام دهد. باید ورزش در حد پیاده‌روی ملایم و نرمش ملایم باشد چون با فعالیت بالای بدن اسید لاکتیک بدن بالا می‌رود و در شیر ترشح می‌‌شود. بهتر است در این دوران فعالیت‌های بدنی کمتر باشد. اگر فردی در دوران شیردهی دچار مشکل یبوست است باید فیبر مصرفی را افزایش دهد. سبزیجات و میوه‌ها ترکیباتی دارند که فیبر در آن‌ها موجود است. این مواد غذایی باید در رژیم مصرف شوند. همچنین مصرف آب و فعالیت بدنی در درمان یبوست مفید است. پس در دوران شیردهی معمولا  قرص‌های مولتی ویتامین وکلسیم تجویز نمی‌شود.‌‌ همان ۲ واحد لبنیات اضافه‌ای که گفتیم برای مادر کافی است. اگر سبزی‌ها و میوه‌ها و مواد پروتئینی و غلات را مصرف کند نیازی به اضافه کردن مولتی ویتامین و مصرف قرص کلسیم نیست.موضوع : تغذیه کودک
درباره وبلاگ

می نویسم به سلامتی مادرانی که عمرشان را وقف فرزندان دلبندشان نمودند، مادرانی که همیشه نگران آینده فرزندانشان هستند و برای آنها کم نمی گذارند.

موضوعات
آخرین مطالب
لینک دوستان
آرشیو مطالب
پيوند هاي روزانه
آمار سايت
افراد آنلاین : 4 نفر
بازديدهاي امروز : 302 نفر
بازديدهاي ديروز : 2368 نفر
بازدید هفته قبل : 13815 نفر
كل بازديدها : 1040299 نفر
امکانات جانبی
آمار سايت مامان جون
دوستان حاضر : <-Online-> عزیز
بازديدهاي امروز : <-Today-> نفر
بازديدهاي ديروز : <-Yesterday-> نفر
بازدید هفته قبل : <-Week-> نفر
كل بازديدها : <-All-> نفر