✿♥✿آنچه تازه مادران بايد بدانند✿♥✿
دانستنی های مادرانه 
قالب وبلاگ
آخرين مطالب
 
اگر کودک شما چند هفته پس از میانگین زمانی مشخص، نمی توانست همچنان صحبت کند حتما این مساله را با پزشک او در میان بگذارید.
 

برترین مجله اینترنتی ایران

برترین ها: کودکان با کیفیت های متفاوت مهارت های کلامی را یاد می گیرند اما همه آنها تقریبا خط زمان واحدی را دنبال می کنند (البته کودکان نارس ممکن است چند هفته یا چند ماه دیرتر زبان باز کنند). اگر کودک شما چند هفته پس از میانگین زمانی مشخص، نمی توانست همچنان صحبت کند حتما این مساله را با پزشک او در میان بگذارید. شاید این فاصله زمانی به نظر شما چندان مهم نباشد اما اگر کودک در مسایلی دچار تاخیر باشد، تشخیص و درمان آن باعث می شود تا در آینده در زمینه آموزش و یادگیری مهارت های اجتماعی مشکلی پیدا نکند.

به خاطر داشته باشید، جدول زمانی یادگیری مهارت های زبانی در کودکان وسیع است و کودک شما ممکن است فقط در مقطع کوتاهی این مشکل را داشته باشد. ممکن است متوجه شوید کودک پیش دبستانی شما یک کلمه را بارها در میان یک جمله تکرار می کند تا حواس شما را همچنان روی خود نگه دارد تا بقیه حرف هایش را به خاطر بیاورد (البته این مساله ارتباطی با لکنت زبان ندارد). به محض اینکه کودک توانست بسیار روان صحبت کند، پس در حال پیشرفت است.

علایم دیر زبان باز کردن و دیر ارتباط برقرار کردن در کودکان

اما به عنوان یک قانون کلی، به غریزه خود اعتماد کنید. اگر احساس می کنید چیزی اشتباه است حتما آن را پیگیری کنید. هیچ کس به اندازه شما فرزندتان را نمی شناسد. به همین دلیل بهتر است همیشه مراقب هشدارهای زیر باشید و در صورت مشکل داشتن فرزندتان حتما آن را با پزشک متخصص در میان بگذارید.

اگر کودک علایم زیر داشت حتما آن را با پزشک کودکان یا آسیب شناس مهارت های گفتاری  مطرح کنید:


سن

علایم هشداردهنده

4 تا 6 ماهه

· در 4 ماهگی، صداهای والدین خود را تقلید نمی کند.

· در 6 ماهگی، نمی خندد یا با صدای بلند جیغ نمی کشد.

 


سن

علایم هشداردهنده

8 تا 10 ماهه

· در 8 یا 9 ماهگی، هیچ صدایی از خود در نمی آورد تا نظر اطرافیان را به خود جلب کند.

· در 9 ماهگی، هنوز نمی توانید صداهای جزئی از خود در آورد.

· در 10 ماهگی، هیچ واکنشی به نام خود نشان نمی دهد.

· در 9 یا 10 ماهگی، متوجه نمی شوید که خوشحال یا غمگین است.

 سن

علایم هشداردهنده

12 تا 15 ماهه

· در 12 ماهگی، واکنش فیزیکی همچون تکان دادن و چرخاندن سر را انجام نمی دهد.

· در 12 ماهگی، حداقل یکی دو حرف بی صدا همچون ب، پ و ... را به زبان نمی آورد.

· در 12 ماهگی، هنگامی که نیاز دارد تا والدین در مورد چیزی یا کاری به او کمک کنند هیچ کاری انجام نمی کند.

· در 15 ماهگی، حداقل 6 حرکت فیزیکی متفاوت همچون دست تکان دادن، اشاره کردن و ... را انجام نمی دهد.

· در 15 ماهگی، نمی تواند یک یا دوکلمه کوتاه بیان کند.سن

علایم هشداردهنده

18 تا 24 ماهه

· در 18 ماهگی، نمی تواند دست کم 6 یا 10 کلمه را بیان کند.

· در 18 تا 20 ماهگی، نمی تواند به مسایل مورد علاقه خود همچون پرندگان یا هواپیما اشاره کند.

· در 20 ماهگی، نمی تواند دست کم 6 حرف بی صدا را بیان کند.

· در 21 ماهگی، به فرمان های ساده والدین واکنش نشان نمی دهد.

· در 21 ماهگی، با عروسک ها یا خودش بازی نمی کند. به طور مثال، به عروسک هایش غذا نمی دهد یا موهای آن را شانه نمی کند.

· در 24 ماهگی، نمی تواند دو کلمه را به هم وصل کند.

· در 24 ماهگی، هنوز کارایی وسایل ساده خانه همچون مسواک، تلفن، چنگال و ... را نمی داند.

· در 24 ماهگی، حرف ها و رفتارهای دیگران را تقلید نمی کند.

· در دوسالگی، هنگام نام بردن اعضای بدن آنها را با دست نشان نمی دهد.سن

علایم هشداردهنده

30 تا 36 ماهه

· در 30 ماهگی، اعضای فامیل متوجه صحبت های او نمی شوند.

· در 36 ماهگی، حتی جملات ساده نیز بیان نمی کند، سوال نمی پرسد و دیگران متوجه حرف های او نمی شوند.سن

علایم هشداردهنده

سه تا 4 ساله

· در سه سالگی، نمی تواند عبارت های کوتاه را بیان کند.

· در سه سالگی، ساختارهای کوتاه را درک نمی کند.

· در سه سالگی، تمایلی به بازی با دیگر کودکان ندارد.

· در سه سالگی، برایش دشوار است از والدینش جدا شود.

· در 3.5 سالگی، نمی تواند حروف بی صدای آخر کلمات را به درستی بیان کند.

· در 4 سالگی، هنوز با لکنت حرف می زند.

· در 4 سالگی، هنوز نمی توان به وضوح حرف ها او را متوجه شد.

[ دوشنبه 7 / 12 / 1391 ] [ 20:19 ] [ مامانی ]
 
قسمت نرم روي قسمت جلوي سر (فونتانل ):والدين ممكن است قسمت مثلثي شكل بدون استخواني را روي جلوي سر كودك متوجه شوند.به طور طبيعي اين قسمت از سر اين گونه بوده تا عبور از كانال زايماني و رشد سر همگام با رشد بدن كه ضامن رشد سريع مغز مي باشد را تسهيل نمايد
 

1ـ قسمت نرم روي قسمت جلوي سر (فونتانل ):والدين ممكن است قسمت مثلثي شكل بدون استخواني را روي جلوي سر كودك متوجه شوند . اين قسمت را فونتانل گويند .به طور طبيعي اين قسمت از سر اين گونه بوده تا عبور از كانال زايماني و رشد سر همگام با رشد بدن كه ضامن رشد سريع مغز مي باشد را تسهيل نمايد .اگر چه اين قسمت نرم مي باشد ولي خطري براي سر بچه وجود نداشته زيرا لايه وپوشش محكمي به جاي استخوان در آن جا وجود دارد اين قسمت (فونتانل )بين يك تا دو سالگي بسته مي شود . در قسمت پشت سر هم فونتانل ديگري وجود دارد كه كوچكتر بوده و بين 3 تا 4 ماهگي بسته مي شود .

برخي ويژگي هاي نوزاد تازه متولد شده

2 ـ نقاط مونگولين :بسياري از نوزادان به هنگام تولد لكه هاي آبي رنگ در قسمت باسن و پشت دارند .اين موارد ممكن است كوچك بوده يا قسمت اعظم پشت را بپوشاند .اين لكه ها حتي ممكن است در قسمت هاي ديگر بدن نظير مچ دست ، زانوها و مچ پا نيز تظاهر يابند .
آن ها ارتباطي با بيماري داون يا مونگوليسم كه نوعي عقب ماندگي ذهني است و ممكن است در مورد آن ها چيزي شنيده يا خوانده باشيد ، ندارند . اين لكه ها در عرض چند ماه به تدريج محو مي گردند .

3 ـ خال :اين موارد ، لكه هاي صورتي يا بنفش رنگ بوده كه ممكن است حتي كمي از پوست برجسته باشد. برخي از آن ها به تدريج محو شده ولي بعضي ديگر اين گونه نيستند .پزشك اطلاعات بيشتري را درصورت نياز به شما خواهد داد .

4 ـ خونريزي از واژن :گاهي اوقات ، كودك دختر ممكن است در دومين يا سومين روز تولد مقداري خونريزي از واژن داشته باشد .اين خونريزي بسيار ناچيز بوده و خطري ندارد .اين حالت نيز به علت محروميت از هورمون هاي مادر مي باشد.

5 ـ سفال هماتوم :گاهي تورم برجسته اي در يك طرف سر (يا به طور نادر در هر دو طرف سر )در روز دوم يا سوم ايجاد مي شود .اين امر به علت خونريزي خفيف لايه خارجي استخوان سر به علت فشرده شدن سر در كانال زايماني مي باشد .اين حالت چند هفته بعد محو شده و نيازي به درمان ندارد .به هرحال در صورتي كه محو نشد يا بزرگ تر گرديد ، بايستي با پزشك مشورت كنيد .

برخي ويژگي هاي نوزاد تازه متولد شده

نوزادان نارس

اگر جنين قبل از تاريخ مقرر به دنيا آيد به او نارس يا پره ترم گويند .به طور دقيق تر ،اين واژه براي كودكاني كه قبل از 37 هفتگي حاملگي به دنيا مي آيند به كار مي رود اما به طور عام براي جنيني كه قبل از ماه نهم حاملگي ( 40 هفتگي )به دنيا مي آيد ، به كار مي رود . به طور طبيعي نوزاد در اين حالت اندازه و وزن كمتري دارد زيرا وقت كمتري براي رشد درون رحمي داشته است .او زمان كافي براي تكامل اعضاء حياتي مثل كليه ها ،ريه ها كبد و ... نداشته و مكانيسم تنظيم درجه حرارت بدن او نيز به خوبي تكامل نيافته است و بدن او در زمستان ، سرد و در تابستان ، گرم مي گردد .تغذيه او مشكل بوده ، زيرا قدرت كافي جهت مكيدن ندارد . چنين كودكي به آساني تحت هجوم عفونت ها قرار مي گيرد وسعت مشكلات و ضايعات بستگي به ميزان نارس بودن او دارد .نوزاداني كه به موقع به دنيا مي آيند ولي وزن كمتر از 2/5 كيلوگرم دارند را نوزادان LBW يا وزن كم موقع تولد گويند .اين امر ممكن است به علت تغذيه ضعيف مادر يا عفونت ها يا بيماري هاي قلبي و كليوي باشد اما اغلب علت خاصي پيدا نمي شود . به طور كلي مادران سالم ، به احتمال بيشتري نوزادان با وزن طبيعي در زمان مقرر نسبت به مادران بيمار و سوء تغذيه اي به دنيا خواهند آورد .

نوزادان با وزن كمتر، به مراقبت ويژه و توجه خاص به تغذيه و درجه حرارت نياز دارند از آن ها بايستي به دقت مراقبت شده و از عفونت و سرما محافظت گردند .نوزاد نارس نياز به بستري شدن و مراقبت در بيمارستان دارد . او نمي تواند به خوبي شير را بمكد اما شير مادر براي او لازم بوده بنابراين مادر مي تواند شير خود را با فشردن هاله رنگي نوك پستان با انگشتان دوشيده و به وسيله ي شيشه شير با سوراخ ريز يا با لوله اي كه در مري يا معده از طريق بيني يا دهان كار گذاشته مي شود ، نوزاد را تغذيه كند .در اين زمان نه تنها شير مادر ، بهترين غذا براي كودك مي باشد ، بلكه دوشيدن منظم پستان باعث توليد بيشتر و بيشتر شير گشته و هنگامي كه بچه توانايي مكيدن را بدست آورد ، خواهد توانست به خوبي و به اندازه ي كافي از پستان تغذيه كند . برخي ، شيرهاي مصنوعي را براي كودك شروع كرده و مشكل را با شير مادر رفع نمي نمايند كه در نتيجه پس از مدتي شير مادر هم قطع يا خشك مي شود .

دستگاه گوارش نوازد بسيار حساس بوده و با شير مادر مشكل خاصي را نخواهد داشت .هرگونه تلاش بايستي براي شيردهي مادر به نوزاد صورت گيرد .

هنگامي كه نوزاد نارس به وزن 2500 گرم رسيد ،مراقبت خاص ديگري را نياز نخواهد داشت .والدين ممكن است در ابتدا در مورد بلند كردن و بغل نمودن او دچار وحشت شوند ولي پس از مدتي عادت خواهند كرد .اين نوزادان ظريف ، درست همانند بقيه نوزادان با وزن بالاتر هنگام تولد ، رشد و تكامل پيدا خواهند كرد .آن ها ممكن است حتي افزايش وزنشان سريع تر از بقيه باشد . در ابتدا ممكن است به نظر برسد كه فعاليت و رشد كمتري نسبت به ساير بچه هاي هم سن خود دارند ، ولي به زودي به حد آن ها خواهند رسيد .والدين نبايستي به مراقبت هاي ويژه از او ادامه داده و علت را ظريف و حساس بودن او عنوان كنند .با نوزاد نارس بايستي پس از طي دوران حساس و حياتي ،همانند يك بچه طبيعي رفتار شود.
[ يکشنبه 8 / 11 / 1391 ] [ 11:22 ] [ مامانی ]
 
دربرخي مقاطع رشد كودكان بي‌قاعده و نامنظم مي‌شود. همه والدين دوست دارند كه كودكانشان هم از نظر جسمي و هم ذهني بهترين باشند و كودكان بايد فرصت كافي براي رسيدن به اين دو هدف را داشته باشند. رشد جسمي و ذهني مطلوب در كودك، تحت تاثير عوامل مختلفي است.
 
 نی نی سایت:دربرخي مقاطع رشد كودكان بي‌قاعده و نامنظم مي‌شود. همه والدين دوست دارند كه كودكانشان هم از نظر جسمي و هم ذهني بهترين باشند و كودكان بايد فرصت كافي براي رسيدن به اين دو هدف را داشته باشند. رشد جسمي و ذهني مطلوب در كودك، تحت تاثير عوامل مختلفي است. برخي موانع در محيط يا در وجود او باعث مي‌شوند كه به رشد مطلوب نرسد. نقش پدر و مادر در شكوفا شدن استعدادهاي آنها بسيار حياتي است. پدر و مادرها هم بايد از عوامل مختلفي كه روي اين مسأله تاثير مي‌گذارند آگاه باشند و هم كاري كنند تا اين استعدادها به حداكثر برسند. اما چه عواملي در رشد جسمي و ذهني كودكان موثر است:

تندرستي

تندرستي مهم ترين عامل در شكوفايي است كه توانايي مقابله با مشكلات را آسان مي‌كند. سلامتي كامل يك امتياز مهم است و تاثير زيادي در رشد كودك دارد. بيماري‌هاي معمول دوران كودكي تاثير زيادي بر رشد كودك نمي‌گذارند؛ ولي بيماري‌هاي شديد و طولاني مدت باعث وقفه در روند رشد مي‌شوند. كودكان در زمان بيماري فعاليت ندارند و عضلات شان تحليل مي‌رود. در چنين شرايطي خيلي زود خسته مي‌شوند و احتمالاً رشد آنها مدتي متوقف مي‌گردد. بيماري‌ها كودكان را تحريك‌پذير مي‌كنند و باعث كج خلقي و ايجاد اضطراب‌شان مي‌شود. اين وضعيت براي آنها ناكامي است؛ تا جائي كه ممكن است اعتماد به خود را از دست بدهند و به خوبي با ساير كودكان ارتباط برقرار نكنند. بيماري كودكان با ساير مشكلات مثل غذا نخوردن، وسواس‌هاي رفتار و برخي مشكلات ديگر همراه است. كودك در طول دوره بيماري مورد توجه خاص اطرافيان و پس از بهبودي نيز انتظار دارد اين روند ادامه داشته باشد و رفتارهاي او تهاجمي و طلبكارانه مي‌شود. بيماري‌هاي حاد و مزمن، مثل ديابت، بيماري‌هاي قلبي، كليوي، صرع و ... تاثير زيادي در رشد كودك دارند. خستگي و كوفتگي بيش از حد كودك او را تحريك‌پذير و ستيزه جو مي‌كند. سوء تغذيه و عدم توازن غذايي باعث كاهش انرژي و در نتيجه فعاليت‌هاي جسماني او مي‌شود. شادكامي، كنجكاوي، ماجراجويي و يادگيري كودك نيز كم مي‌شود. كمرويي، تحريك‌پذيري، افسردگي و رفتارهاي ضد اجتماعي نيز از ساير عوارض عدم برخورداري از سلامت و تندرستي است.

عواملي موثر در رشد كودكان

شادي و نشاط

كودكان شاد، سالم‌تر و پر انرژي‌ترند و احساس شادي به آنها انگيزه بيشتري براي انجام كارها مي‌دهد. آنها موانع را مي‌پذيرند و سعي كنند راهي براي عبور از ميان آنها پيدا كنند. شادكامي باعث مي‌شود كه كودك حالت دوستانه‌اي داشته باشد. اندوه و ناراحتي انرژي او را كاهش مي‌دهد و ديگر نمي‌تواند انرژي خود را صرف انجام فعاليت‌هاي هدفدار كند. كودكان اندوهگين رويا پردازي مي‌كنند، در خود فرو مي‌روند و گرايش به گوشه‌گيري دارند و كج خلق مي‌شوند. وظيفه پدر و مادرها اين است كه شادي را در كودكان‌شان به يك عادت تبديل كنند و اجازه ندهند راحتي عادت آنها شود. اساس بسياري از موفقيت‌ها در كودكي شادي و نشاط است؛ هر چند كه تضمين كننده موفقيت و شادي در دوران بزرگسالي نيست.

والدين و طرز فكر آنها

نگرش والدين نسبت به وظايف خود در مقام پدر و مادر، تاثير زيادي در رشد كودك دارد. آنها مي‌توانند فرصت‌هاي يادگيري فراواني براي كودك فراهم كنند. شخصيت كودك بيشتر به آنچه ياد مي‌گيرد بستگي دارد، نه ژنتيك. ويژگي‌هاي شخصيتي كودك، مثل توانايي برقراري ارتباط با مردم، سازگاري با آنها، درس گرفتن از اشتباهات خلاقيت، تمركز، سختكوشي، همكاري با ديگران و ... آينده كودك را مي‌سازد. والدين تاثير زيادي در ايجاد اين خصوصيات شخصيتي دارند. يك پدر و مادر پرخاشگر و عجول به ندرت صاحب فرزندي ملايم و صبور مي‌شوند؛ چرا كه اين رفتار را از همان ابتدا به كودك خود ياد مي‌دهند. شخصيت كودك در چند سال نخست زندگي او شكل مي‌گيرد. هيچ‌گاه در برابر كودك خود منفي نباشيد. همواره به او توجه نشان دهيد تا فكر نكند براي‌تان بي‌اهميت شده است. با او تماس چشمي برقرار كنيد. او را تشويق كنيد و هميشه به او لبخند بزنيد. رفتارهاي خصمانه كاري از پيش نمي‌برند؛ پس به زور متوسل نشويد. او را مسخره نكنيد و احساس حسادتش را تحريك نكنيد. جو خانوادگي خود را از محبت پر كنيد. خلق‌وخوي والدين و رفتار آنها با يكديگر روي شخصيت كودك تاثير زيادي دارد. كودك شما رفتارش را از روي رفتار شما مدل‌سازي مي‌كند. به آنها اجازه صحبت كردن بدهيد. آنها بايد احساس آزادي كنند و بدانند كه به‌عنوان يك فرد مستقل حق و حقوقي دارند.

تعداد فرزندان خانواده

وقتي كه پدر و مادر تعداد بيشتري فرزند داشته باشند، مجبورند توجه خود را بين كودكان تقسيم كنند. گاهي اوقات به هر دليلي به يكي از فرزندان‌شان بيشتر توجه مي‌كنند و همين مسأله باعث تحريك حس حسادت ديگر كودكان مي‌شود. اين چشم و هم چشمي‌ها برخي احساسات منفي و رنجش‌ها را در ميان كودكان به وجود مي‌آورد و حتي روي كودكي كه بيشتر مورد توجه قرار گرفته است نيز اثر منفي مي‌گذارد! فرزند ارشد خانواده در محيطي رشد مي‌كند كه محور اصلي توجه والدين است. او معمولاً هماهنگي بيشتري با انتظارات والدين خود دارد و به همين دليل از سوي آنها بيشتر پذيرفته مي‌شود. از طرفي، چون نظارت والدين روي فرزندان اول بيشتر است، ممكن است آنها احساس اضطراب بيشتري كنند. براساس پژوهش‌ها، فرزندان اول خانواده‌ها معمولاً افرادي قدرت طلب، زرنگ‌تر، حساس‌تر، متمايل به موفقيت خود، تحريك‌پذير، مسئوليت‌پذير، وابسته و محافظه كارترند. فرزندان دوم معمولاً افرادي پرخاشگرتر، جمع‌گراتر، مستقل‌تر و قابل اتكا‌تر هستند و فرزند آخر، در آينده افرادي مطمئن‌تر، خودجوش‌تر، مهربان‌تر، لوس‌تر، ناپخته‌تر، اهل رقابت، كمي‌ بي‌مسئوليت ولي شاد مي‌شوند. در خانواده‌هاي پر جمعيت، فضا و امكانات كافي براي رشد استعدادهاي كودكان مهيا نيست؛ لذا براي جلوگيري از ايجاد چنين شرايطي بايد بين فرزندان دست كم يك اختلاف سني 2-3 ساله وجود داشته باشد.

عواملي موثر در رشد كودكان

تاثير جنسيت در رشد كودك

جنسيت تاثير زيادي بر رشد كودك دارد. در دوران كودكي هورمون‌هاي مردانه و زنانه هر دو ترشح مي‌شوند؛ ولي در پسرها هورمون آندروژن و در دخترها هورمون استروژن بيشتر ترشح مي‌گردد. غلبه هورمون اندروژن به استروژن در پسرها باعث افزايش رشد آنها مي‌شود. در دوران كودكي، دخترها از نظر هماهنگي و تعادل فيزيكي از پسرها پيشي مي‌گيرند. آنها سريع‌تر از پسرها حرف زدن را شروع مي‌كنند. اما تجسمات فضايي پسرها در تمامي سنين از دخترها بهتر است. لذا پدر و مادرها مي‌توانند از همان دوران كودكي حس فضايي دخترها را از طريق برخي بازي‌ها، مثل پازل و شطرنج بهبود ببخشند و از سنين پايين‌تر پسرها را با كتاب خواندن آشنا كنند، با آنها بازي كلمات را تمرين كنند و توجه خاصي به تلفظ كلمات داشته باشند. تمام پدر و مادرها دوست دارند كودك‌شان با شخصيتي متعادل بزرگ شود. آگاهي از مراحل رشد كودك، در اين زمينه شما را ياري مي‌كند. مثلاً تا سن يكسالگي، سعي مي‌كند دنياي اطراف را بيشتر بشناسد و به آن اعتماد كند. او به شدت دلبسته شماست، بين سنين 2-3 سالگي، به تدريج از قدرت اراده خود مطلع مي‌شود و از امكان غلبه پيدا كردن بر ديگران اطلاع مي‌يابد. او مفهوم كنترل را ياد مي‌گيرد و در سن 4-5 سالگي مشغول آموختن انجام فعاليت‌ها با يك هدف خاص مي‌شود. او با جرات‌تر و كمي پرخاشگرتر مي‌شود. كودكان از بدو تولد شروع به جذب اطلاعات از والدين خود مي‌كنند؛ بنابراين در مورد يادگيري شما بيشترين مسئوليت را داريد و در واقع نخستين معلم كودك‌تان، شما هستيد
[ يکشنبه 8 / 11 / 1391 ] [ 11:18 ] [ مامانی ]

 

 
. یکی از نگرانی‌های اصلی والدین در دوران نوزادی و نوپایی فرزندشان، مشکلات گوارشی است که کم و بیش همه بچه‌ها، حتی اگر شده یک بار، با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
 

برترین مجله اینترنتی ایران

مجله شهرزاد: 
هرچند ورود یک نوزاد به کانون خانواده به خصوص برای والدین جوان تجربه‌ای شیرین و دلچسب است اما در کنار تمام شیرینی‌هایش، دغدغه‌ها و مشکلاتی با خودش به همراه دارد که ممکن است قبل از بچه‌دار شدن، حتی فکرش را هم نکرده باشند. یکی از نگرانی‌های اصلی والدین در دوران نوزادی و نوپایی فرزندشان، مشکلات گوارشی است که کم و بیش همه بچه‌ها، حتی اگر شده یک بار، با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

نوزادتان را با این جدول چک کنید

 در واقع بنابر اعلام انجمن گوارش کودکان ایران، دلیل نیمی از مراجعات کودکان به مطب پزشک یا اورژانس بیمارستان، مشکلات گوارشی است. دل درد، اسهال و یبوست شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی کودکان است که ممکن است به دلایل مختلف عفونی و غیرعفونی ایجاد شوند و وقتی این بیماری با مشکلات تغذیه‌ای مثل اجتناب از خوردن غذا همراه می‌شود، حتما نیاز به توجه و رسیدگی دارد. هدف از این جدول فقط آشنایی نسبی با مشکلات گوارشی کودکان و دلایل آن است تا نگرانی‌تان، جلوی اقدام به موقع را نگیرد. پس فراموش نکنید این جدول، به هیچ وجه جایگزین پزشک نیست.

علائم: 
آیا کودک شما، پس از شروع غذای تکمیلی، از خوردن غذاهای جدید اجتناب می‌کند و فقط غذاهای آشنای قدیمی را می‌پذیرد؟

تشخیص احتمالی:
  نگران نباشید، این مسئله کاملا طبیعی است و در اغلب کودکان اتفاق می‌افتد. براي اينکه به نوزاد خود کمک کنيد تا غذاهاي جديد را بپذيرد با وعده‌هاي کوچک شروع کنيد. علاوه بر اين غذاهاي جديد را به گونه‌اي طبخ کنيد که از لحاظ ظاهري به غذاهاي قديمي و مورد علاقه‌ کودک شباهت داشته باشد.

مراقبت در منزل: برای اینکه کودک، غذاهای جدید را بهتر قبول کند، از وعده‌های کوچک شروع کنید و تعداد دفعات غذا خوردن را بیشتر کنید. از طرف دیگر می‌توانید غذاهای جدید را جوری درست کنید که از لحاظ شکل ظاهری شبیه غذاهای قدیمی و مورد علاقه فرزندتان باشد.علائم: آیا کودک شما از خوردن غذا اجتناب می‌کند؟

تشخیص احتمالی: اجتناب کودک از غذا خوردن غیر طبیعی نیست اما اگر ادامه پیدا کند، نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد. این حالت ممکن است در نتیجه سیری، خستگی یا بیماری‌های زمینه‌ای باشد.

مراقبت در منزل: هرگز کودک را مجبور به غذا خوردن نکنيد. به طعم، رنگ و بوی غذایی که برای فرزندتان آماده می‌کنید، توجه کنید. کودک را در درست کردن غذا دخالت دهید و غذا را به فرمی که او دوست دارد برایش تهیه کنید.علائم: آیا فرزندتان حالت تهوع دارد و غذایی را که خورده، بر می‌گرداند؟

تشخیص احتمالی:  این حالت هم به خصوص برای نوزادان طبیعی است. چون سیستم گوارشی نوزادان هنوز تکمیل نشده و همچنان در حال رشد و تغییر است.

براي کنترل اين حالت سعي کنيد به نوزاد آرامتر و در وعده‌هاي خيلي کوچک غذا بدهيد و بعد از غذا دادن براي مدت کوتاهي او را نخوابانيد. ریفلاکس معمولا بين 12 تا 14 ماهگي خود به خود برطرف مي شود.

مراقبت در منزل:
برای اینکه کودک حالت تهوع نگیرد یا دچار استفراغ نشود، آرام آرام به او غذا بدهید. سعی کنید حجم هر وعده کم و تعداد دفعات غذاخوردن بیشتر باشد. بلافاصله بعد از غذا خوردن کودک را وادار به خوابیدن نکنید و اگر این حالت تا بعد از 14 ماهگی ادامه داشت، حتما با متخصص گوارش مشورت کنید.علائم:  آیا فرزندتان اجابت مزاج مکرر و آبکی دارد؟

تشخیص احتمالی:
اسهال معمولا به دلیل عفونت دستگاه گوارش ایجاد می‌شود اما ممکن است ناشی از نوع تغذیه کودک یا بیماری‌های زمینه‌ای دیگر باشد. اسهال، در صورتیکه آب از دست رفته بدن، جبران نشود، می‌تواند خطرناک باشد.

مراقبت در منزل: 
کودکان بالای 2 سال را به نوشیدن آب و سایر مایعات رقیق تشویق کنید. در مورد دادن محلول او. آر. اس به کودک با پزشک مشورت کنید. یادتان باشد که از خوراندن مقادیر زیاد آب میوه به فرزندتان جدا اجتناب کنید چون باعث تشدید اسهال می‌شود.علائم: 
آیا اجابت مزاج فرزندتان با فشار همراه است و آیا مدفوع او خشک و  سفت است؟

تشخیص احتمالی: 
مدفوع خشک و سفت یا مدفوع ریز که شبیه گلوله‌های کوچک است، معمولا نشانه یبوست است.
یبوست مداوم ممکن است نشانه بيمارى هيرشپرونگ باشد که به نوعی نقص مادرزادی روده بزرگ گفته می‌شود.

مراقبت در منزل: 
مقدار بیشتری آب و مایعات در رژیم غذایی فرزندتان بگنجانید و اگر هنوز نوزاد است، توجه کنید که آیا به اندازه کافی شیر می‌خورد یا نه. برای اطمینان از اینکه یبوست ناشی از یک بیماری خاص نیست، حتما با پزشک مشورت کنید.علائم:
آیا فرزند شما به ویژه پس از خوردن شیر گاو یا گندم و محصولات آن، دچار اسهال و نفخ می‌شود و گاز دفع می‌کند؟

تشخیص احتمالی: بیماری سلیاک (ناتوانی در هضم گندم) و عدم تحمل لاکتوز (قند شیر) می‌توانند این علائم را ایجاد کنند.

مراقبت در منزل:
  غذاهایی را که باعث تشدید علائم گوارشی کودک می‌شود در رژیم غذایی او محدود کنید. شیر سویا انتخاب مناسبی برای کودکانی است که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند. برای مبتلایان به سلیاک هم خوراکی های متنوعی در بازار وجود دارد که معمولا از آرد ذرت تهیه شده‌اند.علائم:
آیا فرزندتان موقع اجابت مزاج درد دارد یا به خاطر اجتناب از درد از مدفوع کردن خودداری می‌کند؟

تشخیص احتمالی:
فیشور مقعد یا هموروئید از دلایل شایعی است که می‌تواند باعث درد موقع دفع شود.

مراقبت در منزل:
  اگر درد در طی یک یا دو روز برطرف نشد، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.
[ پنجشنبه 28 / 10 / 1391 ] [ 11:26 ] [ مامانی ]

 

 
در دو ماهگی، می تواند دست ها و پاهای خود را به آرامی تکان دهد، برای چند دقیقه سرش را در زاویه 45 درجه نگه دارد و اشیا را برای زمان کوتاهی در دست خود نگه دارد.
 

برترین مجله اینترنتی ایران

برترین ها:

•    پس از تولد، نوزاد می تواند سینه مادر را بمکد

•    در دو ماهگی، می تواند دست ها و پاهای خود را به آرامی تکان دهد، برای چند دقیقه سرش را در زاویه 45 درجه نگه دارد و اشیا را برای زمان کوتاهی در دست خود نگه دارد.

•    در سه ماهگی، می تواند با کمک اطرافیان و حمایت آنها بنشیند البته نمی تواند سرش را خوب نگه دارد.

در سال اول چه انتظاری از کودکان داشته باشیم؟

•    در چهار ماهگی، می تواند به مدت ده دقیقه بنشیند و سر خود را به خوبی کنترل کند.

•    در پنج ماهگی، پاهای خود را به طرف دهانش می برد و انگشتان پای خود را می مکد.

•    در شش ماهگی، کودک می تواند از شکم به کمر چرخ بزند.

•    در 7 ماهگی، می تواند بدون کمک به راحتی بنشیند. البته شاید به کمی کمک نیاز داشته باشد. می تواند دو وسیله رابه هم بکوبد.

•    در 8 ماهگی، کودک می تواند سینه خیر حرکت کند و با کمک روی پاهایش بایستد. او همچنین می تواند وسایل را از روی زمین بردارد و در دست بگیرد.

•    در 9 ماهگی، کودک می تواند به خوبی اشیا مختلف را با انگشت های شست و اشاره خود بردارد و همچنین می تواند در حالیکه که اسباب بازی در دست دارد روی زمین سینه خیز برود.

•    در 10 ماهگی، وقتی هر دو دوست کودک را در دست بگیرید، می تواند روی پاهای خود راه برود. همچنین می تواند دستش را به دیوار یا مبلمان بگیرد و راه برود. اصولا کودکان بین 10 تا 14 ماهگی می توانند بدون کمک راه بروند.

•    در 11 ماهگی، کودکان می توانند دست تکان دهند، از وسایل بالا بروند، بنشینند، دولا شوند و به تنهایی روی پاهای خود بایستند. شاید حتی بتوانند قاشقی در دست بگیرند و آن را به سمت دهان خود ببرند.

•    در 12 ماهگی، نوزاد می تواند راه برود اما ترجیح می دهد چهاردست و پا به اطراف حرکت کند. او می تواند با انگشت سبابه خود اشاره کند.

•    اصولا کودکان از هفت ماهگی صداهای نامفهوم از خود در می آورند و از نخستین سال تولدشان می توانند کلمات کوتاهی را بیان کنند.

[ پنجشنبه 28 / 10 / 1391 ] [ 11:25 ] [ مامانی ]
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 ... 8 صفحه بعد
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

می نویسم به سلامتی مادرانی که عمرشان را وقف فرزندان دلبندشان نمودند، مادرانی که همیشه نگران آینده فرزندانشان هستند و برای آنها کم نمی گذارند.
لینک های مفید
امکانات وب
آمار سايت مامان جون
دوستان حاضر : 9 عزیز
بازديدهاي امروز : 822 نفر
بازديدهاي ديروز : 1844 نفر
بازدید هفته قبل : 2666 نفر
كل بازديدها : 2163447 نفر